zuzik18

Jak zjistím, že obecní úřad ve vesnici je organizační složkou státu?

Odpovědi
beer

Stačí zadat do vyhledávače Organizační složka státu a víš co ještě nevíš 🙂
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Or­ganizační_slož­ka_státu:

anonym

Každý obecní úřad je samosprávný, ale v přenesené působnosti plní i úkoly státu. Třeba nejčastější je stavební odbor, matrika. Stačí se podívat na hlavičku dopisu, pokud je napsáno „Obec Puškvorec“, je to samostatnost, pokud je "Obecní úřad Puškvorec, je to přenesená působnost státu.
-
Je sice často samostatnou účetní jednotkou (mívá přiděleno konkrétní IČO), ale není právnickou osobou, protože tou je v právních vztazích přímo stát. Přímo státu také vznikají závazky, ačkoli jeho jménem jedná daná organizační složka, resp. právní úkony jménem státu činí vedoucí dané organizační složky.[1] Tento vedoucí, případně jím pověřený zaměstnanec, také stát zastupuje v řízení před soudy[2] a správními úřady, pokud jde o řízení, v němž daná organizační složka státu vystupuje.[3] V oblasti pracovněprávní jsou „její“ zaměstnanci zaměstnanci státu.[4]

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Or­ganiza%C4%8Dn%C3­%AD_slo%C5%BE­ka_st%C3%A1tu