icurusL

Jak zjistím zda došlo nebo nedošlo k překročení max. ztrátového výkonu?

Dobrý den,
mohli byste mi prosím malinko pomoci?
2. Příklad
http://www.im­gup.cz/image/jiS

Nejlepší odpověď
gecco

  1. co je ztrátový výkon? + vzorec
  2. co znáš (zadání) a co potřebuješ pro výpočet aktuálního ztrátového výkonu?
  3. jak jej snížit (poradím – překročen byl)?

___
„malinká pomoc“ – Ohmův zákon?
😉
Napiš do Doplnění či Diskuse návrh řešení, zkontroluju ti to…
😉

Další odpovědi
mosoj

K výpočtu potřebuješ nejen Ohmův zákon, ale i výpočet výkonu W = U * I !!!
Povolené zatížení odporu bylo překročeno.

gecco

Mosoji → jistě, ale předpokládal jsem, že pokud chce počítat výkon, tento vzorec zná (nebo si našel)…
Ta „malinká pomoc“ spočívala v ´trknutí´, kde do vzorce pro výkon ´sežene´ to U, které v zadání není…
😉

gecco

Po nějakém ´boji´ ve VP jsme se dobrali k řešení – takže je tu uvedu…
Píšu to opravdu ´po krocích´, kdyby se to hodilo ještě někomu dalšímu (kdo si čte předešlé odpovědi).
😉

1. stávající stav
Ze zadání dosadíme do ´Ohmova zákona´
U=I.R=0,065.150 → U=9,75 V
Současný ztrátový výkon je pak
P=U.I=9,75.0,065=0,633­75 W
Což překračuje maximální povolený ztrátový výkon…

2. určení maximálního napětí
Známe Pmax a R, neznáme Umax a Imax (které jsou na sobě závislé podle Ohmova zákona). Protože máme dvě neznámé, potřebujeme aspoň dvě rovnice.
Pmax=Umax.Imax → Umax=Pmax/Imax
Umax=R.Imax
Po dosazení získáme klasickou soustavu dvou rovnic o dvou neznámých
Umax=0,5/Imax
Umax=150.Imax
A z toho
Umax=0,5/(Umax/150)
Umax=75/Umax
Umax2=75
Umax=sqrt(75)
Umax≈8,665 V