Jak zjistím přesný střed ?

Mám kulatinu a neznám průměr (nemáte šupléru, ani pravítko či metr)ani neznám obvod. Jak mohu určit přesný střed této kulatiny.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Pokročilý

Za předpokladu, že se jedná o přesný kruh mě napadá následující řešení - vezmu provázek (případně kousek látky nebo jakéhokoliv podobného materiálu), jeden jeho konec přiložím k jakémukoliv bodu na obvodu (A) a držím. Pak "pojedu" prsty od tohoto bodu po obvodu a zbytek provázku budu držet napnutý mezi nimi. Čím budu dále od bodu, v kterém provázek přidržuji (A), tím se bude zvětšovat délka provázku mezi tímto bodem a bodem, v kterém se aktuálně nacházejí prsty, které ho táhnou - až do chvíle, kdy provázek projde středem kruhu. Čili - jakmile se délka provázku potřebná k překonání vzdálenosti mezi těmito dvěma body začne zkracovat, těsně přešla střed kruhu a je třeba se o kousek vrátit a provázek napnout přes střed. Pak už stačí jen ponechat provázek ležet na dané ose a opatrně ho přehnout napůl (aby se nepohnul z osy).

Zlatý

Měl bych tento ´návod´, ke kterému potřebuji:
- kulatinu ve tvaru rovnoměrného válce (a nejlépe takovou kterou lze snadno manipulovat)
- fix
- průhlednou neohebnou ´desku´ (tabuli skla, plexiskla, folie ap.) která bude svou výškou odpovídat cca průměru kulatiny (klidně i o něco méně) a délkou bude odpovídat cca obvodu kulatiny, klidně i o něco méně
- rovnou podložku, na které lze kulatinu kutálet

Na podložku položím kulatinu. Na podstavu kulatiny nakresím fixem BOD, a to odhadem co nejblíže středu. Před tuto podstavu (která má charakter kruhu) umístím tu průhlednou desku (skleněnou tabuli). Kulatinu za sklem válím a z druhé strany skla pozoruji, jak můj BOD vytváří nejprve sinusoidu. Pomáhám si fixem a na sklo*) si značím body, jak se BOD pohybuje.

Pokud pak upřesním BOD blíže k pomyslnému středu, bude následné "válení" kulatiny vytvářet s tímto bodem (zrcadleným fixem na druhou stranu skla) rovnější a rovnější sinusoidu, která pak po dalším upřesňování BODU až do přesného středu, vytvoří PŘÍMKU.

No a pak už mám vyhráno, protože BOD musí ležet ve středu kulatiny.

*) mám na mysli zrcadlové kreslení jako to mají vojáci na leteckých základnách, když zakreslují pohyb letadel

:-)

Sestavte si jednoduchou pomůcku ze tří rovných tyček: dvě (A, B) budou svírat nějaký úhel v rovině, třetí (C) bude připevněna v ose tohoto úhlu a trochu vychýlena, aby osa úhlu šla obkreslit tužkou. Najít osu úhlu je možno mnoha různými způsoby i bez použití měřidel.

Tyčka C bude umístěna tak, aby A a B bylo možno přiložit na konci kulatiny a C pak vedla přes průřez (musí tedy pochopitelně být mimo rovinu tvořenou A a B, jinak by překážela).

Z jednoduché geometrické úvahy plyne, že polopřímka, kterou obkreslíme v ose úhlu podle tyčky C, vede středem. Stačí tedy pomůcku přiložit na dvou různých místech na obvodu, získáme tak dvě polopřímky procházející středem a přesný střed pak nalezneme v jejich průsečíku.

Použití pomůcky je jednoduché a přesné a dá vám prakticky bezpracně polohu středu po dvou přiloženích a obkresleních. Pokud splníme podmínky, že
- délka tyček A a B je dostatečná, aby se dotýkaly po přiložení obvodu kružnice hranou,
- svíraný úhel je menší než 180° a
- tyčka C dosahuje přes střed,
na délce ani úhlu tyček výsledek již nezávisí. Je jen potřeba si dát záležet na přesnosti rozpůlení úhlu mezi A a B tyčkou C (což je, jak jsem uvedl výše, mnohem jednodušší úloha).

Diskuze k otázce

spiro

Střed kruhu lze zjistit celkem snadno. Stačí nakreslit dva různé pravoúhlé trojúhelníky, nebo stejné, které budou v jiném úhlu, přičemž jejich vrcholy se budou dotýkat obvodu kružnice. Tam kde se budou protínat přepony je střed kružnice. ;-)
Snad jsem pomohl.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2736
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 604
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.