pusinka50

Jak zjistí klenotníci hodnotu (množství) karátového zlata ve zlatých prstenech při jejich prodeji v klenotnictví?

A jak v prodejně klenoty odhadnou cenu zlatých prstenů, které jsou s kamenem? To musí kameny vypáčit, aby zjistili, kolik gramů zlata prsteny obsahují?
Nebo nabídnou cenu za šperk jako takový?

Četla jsem minulý týden v pražských novinách Metro, že v Obchodním centru Chodov jedno zlatnictví nabízí až 1.050 Kč za gram zlata u výkupu šperků. Zapomněla jsem název obchodu. Nevíte náhodou?

Nejlepší odpověď
gecco

Nejsnazší zjištění je podle puncu (každá ryzost má vlastní punc).
Pokud zlato puncováno není (a nebo se jedná o vyloučení možného padělání puncu), je nutné je roztavit a pak se ryzost zjistí spektrometrem.
Pokud jde o ještě přesnější zjišťování ryzosti, používá se chemická cesta, ale ta zkušební vzorek destruuje.
😉

Další odpovědi
Agneta

Ryzost zjistí jednoduše poškrábáním na lučavkovém brousku – a to zbarvením toho oděru (čím zelenější, tím slabší to zlato je).
1050,– mohou klidně nabízet (-je to o třetinu víc, než za 24 kar. zlato) – to je myšleno „antikvárně“, tzn. že starý šperk má „svoji cenu“ – u těch nových je to ostatně podobné: rozdíl váhové ceny a prodejní je zpravidla 1 : 5 a víc.

JájsemRaibek

Kámen prostě vyloupnou a vrátí ti jej, popř. zahodí. Vykupují pouze zlato.
Ano, cena může být i taková, ale jen u čistého 24 karátového zlata. Bohužel zuby, ale i jiné zlaté šperky z 24 karátového zlata nejsou.

Emefej

Orinetačně se to určuje na prubířském kameni. Přesně se obsah zlata dá stanovit pouze laboratorní cestou.

da ny

Odpovědi zde:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-zjistim-pravost-zlata-doma
Buližník + kyselina a jehly.
„Okometrická a čuchometrická metoda“ :D, více zde:
http://www.zlat­nictvi.net/?66,zkou­seni-zlata-metody-testovani

Pepa25

To se vážně rozhodujete o prodeji zlatých šperků podle inzerátů v Metru?

pusinka50

zajímá mě i to, zda v obchodě s Klenoty na počkání zjistí, jakou výši karátů zlato obsahuje?

pusinka50

Prsteny jsou puncované.

gecco

Jo – netuším, o které zlatnictví na Chodově šlo, mám dojem, že je jich tam několik – ale každopádně nedoporučuju takovýchto ´poptávek´ využívat, pokud chceš nějaké zlato (atp.) prodat, zvol si zlatnictví sama (nebo na radu dobrého známého).
😉

gecco

Jasně – proto píšu, že zjištění podle puncu je nejsnazší…
😉
Otázkou je, nakolik mu bude obchodník při výkupu věřit.

pusinka50

jjj, gecco, jasně že by bylo nejlepší si zjistit výkupní ceny zlata a šperků, ale nechci jezdit po obchodech, to víc peněz projedu, než získám.

Teď jsem právě zjistila, že se mi ztratil jeden zlatý prsten po mámě, no to je na přesdržku.:-((