Avatar uživatele
pusinka50

Jak zjistí klenotníci hodnotu (množství) karátového zlata ve zlatých prstenech při jejich prodeji v klenotnictví?

A jak v prodejně klenoty odhadnou cenu zlatých prstenů, které jsou s kamenem? To musí kameny vypáčit, aby zjistili, kolik gramů zlata prsteny obsahují?
Nebo nabídnou cenu za šperk jako takový?

Četla jsem minulý týden v pražských novinách Metro, že v Obchodním centru Chodov jedno zlatnictví nabízí až 1.050 Kč za gram zlata u výkupu šperků. Zapomněla jsem název obchodu. Nevíte náhodou?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, mojitek, da ny, Agneta, gecco před 3231 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

Nejsnazší zjištění je podle puncu (každá ryzost má vlastní punc).
Pokud zlato puncováno není (a nebo se jedná o vyloučení možného padělání puncu), je nutné je roztavit a pak se ryzost zjistí spektrometrem.
Pokud jde o ještě přesnější zjišťování ryzosti, používá se chemická cesta, ale ta zkušební vzorek destruuje.
😉

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Agneta

Ryzost zjistí jednoduše poškrábáním na lučavkovém brousku – a to zbarvením toho oděru (čím zelenější, tím slabší to zlato je).
1050,– mohou klidně nabízet (-je to o třetinu víc, než za 24 kar. zlato) – to je myšleno „antikvárně“, tzn. že starý šperk má „svoji cenu“ – u těch nových je to ostatně podobné: rozdíl váhové ceny a prodejní je zpravidla 1 : 5 a víc.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
JájsemRaibek

Kámen prostě vyloupnou a vrátí ti jej, popř. zahodí. Vykupují pouze zlato.
Ano, cena může být i taková, ale jen u čistého 24 karátového zlata. Bohužel zuby, ale i jiné zlaté šperky z 24 karátového zlata nejsou.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Orinetačně se to určuje na prubířském kameni. Přesně se obsah zlata dá stanovit pouze laboratorní cestou.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Odpovědi zde:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-zjistim-pravost-zlata-doma
Buližník + kyselina a jehly.
„Okometrická a čuchometrická metoda“ :D, více zde:
http://www.zlat­nictvi.net/?66,zkou­seni-zlata-metody-testovani

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Pepa25

To se vážně rozhodujete o prodeji zlatých šperků podle inzerátů v Metru?

před 3228 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
pusinka50

zajímá mě i to, zda v obchodě s Klenoty na počkání zjistí, jakou výši karátů zlato obsahuje?

před 3231 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
pusinka50

Prsteny jsou puncované.

před 3231 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Jo – netuším, o které zlatnictví na Chodově šlo, mám dojem, že je jich tam několik – ale každopádně nedoporučuju takovýchto ´poptávek´ využívat, pokud chceš nějaké zlato (atp.) prodat, zvol si zlatnictví sama (nebo na radu dobrého známého).
😉

před 3231 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Jasně – proto píšu, že zjištění podle puncu je nejsnazší…
😉
Otázkou je, nakolik mu bude obchodník při výkupu věřit.

před 3231 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
pusinka50

jjj, gecco, jasně že by bylo nejlepší si zjistit výkupní ceny zlata a šperků, ale nechci jezdit po obchodech, to víc peněz projedu, než získám.

Teď jsem právě zjistila, že se mi ztratil jeden zlatý prsten po mámě, no to je na přesdržku.:-((

před 3230 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek