HMTD

Jak zdanit příjem z úroku?Mám vést evidenci?

Jak zdanit příjem. Půjčil jsem nějaké peníze, příští rok příjem z úroků překročí hranici kdy ho budu muset zdanit, asi si na to vezmu daňového poradce i když pak bude můj zisk minimální. Jen by mne zajímalo jestli si mám vést nějakou evidenci, mám přehled o tom kolik jsem přijal peněz,kolik z toho, bylo úroků, připadne jaké penále naběhlo při zpoždění splátek, ale krom výpisu z účtu a smluv s klienty o tom nemám žádnou další evidenci. Co poradíte.

Nejlepší odpověď
mosoj

Pokud to figuruje na výpisu z účtu, stačí výpis. Jinak klasické daňové přiznání na konci roku. Jinak by stačila konkrétní smlouva.

Další odpovědi
anonym

Podle toho, co zde píšete, jako podklady pro Váš příjem (úroky z půjček) jdou použít smlouvy uzavřené s klienty a výpisy z účtu. Rozhodně bych ale vedla kromě těchto dokladů ještě peněžní deník. V papírnictvích je jich dostatečný výběr. Mrkněte se na to, zda Vašim potřebám bude vyhovovat ten úplně nejjednodušší.
Kromě smluv a výpisu byste měl ještě u penalizací vždy doložit doklad o výpočtu úroků z prodlení.
Mám za to, že Vaše účetnictví nebude nijak náročné a že bude zbytečné brát si na ně daňového poradce. S tímhle by Vám měla umět poradit průměrná účetní.
Ještě se dá zaplatit si u DP konzultaci a podle ní se rozhodnout, zda budete jeho služby skutečně potřebovat.