koňák

Jak zastavit koně při splaseni?

Zdravím :)
Tak koňáci,poradite? Mě se už mockrát splasil konik a ja vždy zmatkuju (jak to nečekám) a nevím jak ho uklidnit i když normálně koně třeba z cvalu zastavím. Naka rada jak zachovat chladnou hlavu?

Nejlepší odpověď
anonym

Když zmatkuje kůň a prchá (což je celkem přirozený projev) tak musí zachovat klid alespoň jezdec.
Nevím jak „písemně“ poradit, ale zpravidla se praktikuje „ruce dolů“, povolit otěže, ale být na mírném přilnutí, mírně se předklonit a postupně se snažit koně „sesbírat“ a brzdit až zatavit. Tzn. postupně přitahovat otěže, posupně se dostávat do správného sedu. Nevím jak to popsat, ale úplně špatně je panika, ruce s otěžemi nahoru a záklon nebo vzpřímený sed.
Zastavit koně zádrží v požadovaném cvalu je něco úplně jiného než zastavit prchajícího koně.
Doplňuji:
opravuji: zastavit, ne „zatavit“ 🙂