Monicca

Jak zařadit do výpočtů fyzikálního příkladu týkajících se vrhů stupně?

Přeji krásný den, Lámám si hlavu nad jedním fyzikálním příkladem z podkapitoly vrhy. Zkoušela jsem ho vypočítat, ale nejsem si jistá, jak mám do výpočtů zahrnout 30°. Byla bych moc vděčná za všechny vaše návrhy a pomoc. Děkuji. Dítě vrhlo kámen ze stromu vysokého 20m vodorovným směrem s počáteční rychlostí 54 km/h pod úhlem 30°. Jakou rychlostí kámen dopadne? Jak daleko dopadne? Jak dlouho se kámen bude pohybovat?

Odpovědi
mzm

Pomocí trojúhelníku se rozloží pohyb na kolmé složky. Spočítám zrychlený pohyb kolmo k zemi, odtud čas a přes čas vodorovný rovnoměrný pohyb.
Stupně se pak do výpočtu dostanou jako poměr těchto kolmých složek. V trojúhelníku platí vztah přepony a odvěsny přes fci sinus a cosinus (podle toho které).

Když jsem zanedbal tření vzduchu a G jsem počítal jako 10 + nějaké to zaokrouhlení, tak jestli jsem správně počítal, kámen dopadne ve vzdálenosti 37,518m rychlostí 25m/s (90 km/h).

použil jsem
 – pohyb rovnoměnrý přímočarý
 – pohyb zrychlený
 – pythgorovu větu
 – sin
 – cos
 – řešení kvadratické rovnice