Avatar uživatele
lenka.seda

Jak zapsat chemickou rovnici?

Důkaz pentahydrátu síranu měďnatého (modré skalice) pomocí hydroxidu sodného

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3815 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
www

Odpoveď byla označena jako užitečná

Na DÚ je nejlíp zeptat se učitele hned při výuce, pak je to hračka.
Pokud máš ve škole ale jiné starosti, nezbyde ti nic jiného, než učebnice, případně Google (viz zdroj). Dú by tady vůbec neměly být.

Zdroj: www.google.com/se­arch?nomo=1&q=D%C5%­AFkaz+pentahy­dr%C3%A1tu+s%C3%A­Dranu+m%C4%9B%C­4%8Fnat%C3%A9ho+(mo­dr%C3%A9+skali­ce)+pomoc%C3%AD+hy­droxidu+sodn%C3%A9ho&cl­ient=ms-opera-mini&channel=new&gws_­rd=cr&hl=cs&

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?beer Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lamalam

Hydroxidem nedokážeš přítomnost pentahydrátu síranu měďnatého. Vznikne modrá sraženina, která může být považována pouze za nedokonalý důkaz přítomnosti měďnatých iontů, nikoliv konktrétně síranu CuSO4. Rovnice je takto:

CuSO4 + 2NaOH = Cu(OH)2 + Na2SO4

Pozor, modrou sraženinu udělá NaOH i s kobaltem, jedna rekace rozhodně nestačí. Doporučovala bych ještě zkoušku s Na2CO3, měď bude opět tvořit modrou sraženinu, ale kobalt růžovou. Pro jistotu ještě přidej K4[Fe(CN)6], měď bude tvořit hnědou sraženinu, ale kobalt zelenou. Po těchto třech reakcích máš jistotu, že se jedná o měďnatou sůl.

Že se jedná o síran, musíš dokázat nějakou selektivní reakcí na sírany, obvykle se používá reakce s dusičnanem barnatým nebo s octanem olovnatým.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Emefej

Zajímalo by mě, kde paní učitelka studovala chemii, protože důkaz síranu měďnatého pomocí hydroxidu sodného je nesmysl. Vzniklá modrá sraženina je pouze nespecifickým důkazem měďnatých a kobaltnatých iontů. Pokud by se jednalo o důkaz pomocí hydroxidu amonného, dávalo by to větší smysl. Vznikne opět modrá sraženina, která se v nadbytku činidla rozpustí v případě mědi na modrý roztok [Cu(NH3)4] (OH)2 a v případě kobaltu na žlutooranžový roztok Co(NH3)62. Tak by to mohlo jít, ale s NaOH je to nemožné.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Emefej

Prošel jsem ten odkaz od www a o důkazu síranu měďnatého pomocí hydroxidu sodného jsem tam nic nenašel. Kde jsem udělal chybu?

před 3814 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek