Pokročilý

Jak zapsat chemickou rovnici?

Důkaz pentahydrátu síranu měďnatého (modré skalice) pomocí hydroxidu sodného

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Zlatý

Na DÚ je nejlíp zeptat se učitele hned při výuce, pak je to hračka.
Pokud máš ve škole ale jiné starosti, nezbyde ti nic jiného, než učebnice, případně Google (viz zdroj). Dú by tady vůbec neměly být.

Zdroj: www.google.com/search?nomo=1&q =D%C5%AFkaz+pentahydr%C3%A1tu+ s%C3%ADranu+m%C4%9B%C4%8Fnat%C 3%A9ho+(modr%C3%A9+skalice)+po moc%C3%AD+hydroxidu+sodn%C3%A9 ho&client=ms-opera-mini&channe l=new&gws_rd=cr&hl=cs&

Další odpovědi:

Zlatý

Hydroxidem nedokážeš přítomnost pentahydrátu síranu měďnatého. Vznikne modrá sraženina, která může být považována pouze za nedokonalý důkaz přítomnosti měďnatých iontů, nikoliv konktrétně síranu CuSO4. Rovnice je takto:

CuSO4 + 2NaOH = Cu(OH)2 + Na2SO4

Pozor, modrou sraženinu udělá NaOH i s kobaltem, jedna rekace rozhodně nestačí. Doporučovala bych ještě zkoušku s Na2CO3, měď bude opět tvořit modrou sraženinu, ale kobalt růžovou. Pro jistotu ještě přidej K4[Fe(CN)6], měď bude tvořit hnědou sraženinu, ale kobalt zelenou. Po těchto třech reakcích máš jistotu, že se jedná o měďnatou sůl.

Že se jedná o síran, musíš dokázat nějakou selektivní reakcí na sírany, obvykle se používá reakce s dusičnanem barnatým nebo s octanem olovnatým.

Stříbrný

Zajímalo by mě, kde paní učitelka studovala chemii, protože důkaz síranu měďnatého pomocí hydroxidu sodného je nesmysl. Vzniklá modrá sraženina je pouze nespecifickým důkazem měďnatých a kobaltnatých iontů. Pokud by se jednalo o důkaz pomocí hydroxidu amonného, dávalo by to větší smysl. Vznikne opět modrá sraženina, která se v nadbytku činidla rozpustí v případě mědi na modrý roztok [Cu(NH3)4] (OH)2 a v případě kobaltu na žlutooranžový roztok [Co(NH3)6](OH)2. Tak by to mohlo jít, ale s NaOH je to nemožné.

Diskuze k otázce

Stříbrný

Emefej

Prošel jsem ten odkaz od www a o důkazu síranu měďnatého pomocí hydroxidu sodného jsem tam nic nenašel. Kde jsem udělal chybu?

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2418
Zlatý Drap 1489
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.