Pospic

Jak zapojit světelnou závoru?

Zdravím, ptal jsem se na to před dvěma týdny ale otázku jsem předčasně uzavřel a ještě bych chtěl doplnit nějaké info, tak se ptám znovu.

Mám s pomocí nepájivého pole a PLC zapojit světelnou závoru. Jedna dioda by měla být zapojená normálně a druhá dioda by měla být zapojená do analogového vstupu na PLC. Když mezi diody vložím kousek papíru, mělo by se na jedné diodě snížit napětí, k dispozici nemám žádné fotosoučástky, jenom obyčejné led diody, jde to nějak zapojit? a pokud ano, jak? To je LED dioda nějak schopna reagovat na světlo? Proč by na ni mělo při zakrytí papírem ubývat napětí?

Nejlepší odpověď
Dochy

dioda, LED, foto dioda, jsou prakticky shodné součástky. Pouze jsou materiálem, tvarem, použitým pouzdrem, dotaženy její vlastnosti tak aby vyhovovali danému použití. Takže i LED by se měla chovat jako fotodioda, jen nebude mít takovou citlivost.
Pokud tedy bude jedna LED svítit, druhá bude zapojena v závěrném směru a v sérii s vhodně zvoleným rezistorem, pak předpokládám, že podle osvětlení té druhé diody se na ni bude měnit napětí. Pokud se osvítí, napětí na ni by se mělo snížit. Jaký použít rezistro budeš muset vyzkoušet, či diodu proměřit…