Kulpix

Jak zapojit relé, aby seplo po stisku tl. 1 a rozeplo po stisku tl. 2?

Nějak to jde. Vím, že nám to říkali ve fyzice. Možna tak osmá třída, ale to už je dlouho. To si nepamatuju.

Neví někdo? Moc na to nemůžu přijít. Stačil by popis. Děkuji.

Nejlepší odpověď
orwell

Do série s vinutím relé zapojíš za sebou obě ovládací tlačítka, jedno spínací a druhé rozpínací. Paralelně ke spínacímu tlačítku zapojíš vlastní spínací kontakt relé. Je to známé zapojení stykače. bývající kontakt(y) relé lze využít k ovládání spotřebiče.

Další odpovědi
mosoj

Já bych řekl, že jedno tlačítko musí být spínací a druhé rozpínací. Pak lze použít popis dle orwella.

dr.luha

Hodíš tam do série jeden tyristor. První tlačítko ho sepne. Druhé na moment odpojí zdroj a tím se tyristor rozepne.

orwell

mosoj: No ale to jsem v odpovědi přece napsal … jedno spínací a druhé rozpínací. Pouze v poslední větě mi chybí na začátku Z, občas mi to zde vynechává písmena a klávesnicí to není.