Weroniq

jak zálohovat fotografie v digitální podobě?

písničky, filmy, seriály a podobně se dají vždycky nějak obnovit, když je sepsaný jejich seznam, ale co s fotografiemi v případě, že odejde disk? mám je na disku v počítači a ještě vypálené na DVD, ale i ty mají svou životnost.. mám si vytvořit profil třeba na uložto a nahrát si je tam do nějaké neveřejné složky? je jich už téměř 10 GB

Nejlepší odpověď
baghira

Nejlevnější zálohovací médium je pevný disk, a jeho spolehlivost je taky dost vysoká. Já myslím, že stačí mít ty věci minimálně na dvou discích, a pravidelně kontrolovat, jestli jsou živé. No a pokud jedna ze záloh odejde, tak zazálohovat znovu.

10 GB, to jsou tisíce fotek. Budeš se na většinu z nich vůbec někdy dívat? Nebo někdo jiný? Na čem mi záleží, to mám na papíře, a zbytek? Když vydrží, dobře, když nevydrží, no holt věci jsou pomíjivé.

Další odpovědi
mosoj

Fotografie se mají zálohovat v originální ( nezmenšené) podobě. S tím serverem nemám zkušenosti, je ale třeba aby umožňoval nahrátí i stažení v plné velikosti. Bude to i zřejmě nějakou chvilku trvat. Jinak svoje fotky mám na DVD RW ( údajně má vyšší životnost)nebo DVD RAM ( musíte mít ale mechaniku která to umí) a v poslední době na externím harddisku. Pokud vím tak většina profi fotografů má zálohu na druhém harddisku a DVD RW najednou. To DVD holt jednou za pět let překopíruje na nové.

Jinak souhlas s baghira. Zálohovat jenom pečlivě přebrané fotky. Nicméně 10 G není v dnešní době zas tak mnoho. Nesmyslná honba za pixelama vyhnala dnešní velikosti jpg souborů na 3 – 7 MB takže je to tak 2 – 3
000 fotek. Samozřejmě záleží na tom jaký máte fotoaparát a jak velké soubory v průměru produkuje.

Paměťová karta a flasch disk nejméně spolehlivé médium. To je statisticky ověřené.

anonym

nejspolehlivější zálohování fotografií vůbec je využít on-line cloud. Tzn. nahrát to na internet, k provozovateli o kterém víte, že zálohování dat řeší mimořádně pečlivě – například Google.

Tato onlinová úložiště jsou mimořádně dobře zabezpečené i zálohovaná, připravená i na útok UFO 🙂 Navíc ke svým datům získáváte jednoduchý přístup odkudkoliv kde je internet. Ze všech počítačů, z kavárny, z zmobilního telefonu, z dovolené v itálii aniž byste s sebou museli tahat nějaká média.

1/ konkrétní možnost je například Webová Alba Picasa https://picasa­web.google.com/

2/ nebo moje oblíbené online úložiště Ubuntu ONE na které je možné ukládat cokoliv, nejen fotografie, a zdarma je k dispozici kapacita 5GB https://one.u­buntu.com/ … ubuntu one úložiště se dokonce umí na vašem počítači tvářit jako by to byl váš lokální disk, což usnadňuje jeho použití.

proti online úložišti je jakékoliv CD, disk, nebo flashka podstatně zranitelnější a méně spolehlivá.

RomanP

Pokud vypálíš fotografie na kvalitní DVD médium a nejlépe na DVD+RW tak životnost dat na tomto nosiči je až 150 roků, myslím si, že je to doba dostatečně dlouhá. Černobílé fotografie na papíře vydrží víc jak 200 roků v neporušené kvalitě, s barevnými fotkami na papíře je to již horší.

SINGO

Já jsem dal fotky a věci o který nechci přijít na flešku…

…a teď vzniká otázka je to lepší než CD,DVD? Podle mě ano proto to tam mám. Je u flešky nějaká životnost? Že může spadnout a rozbít se apod. tím nemyslím. Na toto taky můžete odpověďet děkuji.

ReHu

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kam-nejlepe-ulozit-digi-fotografie-na-flash-na-cd-diky

Reuef

nejlepsi zalohovani vubec je nejspis na magneticke pasky ale to je kapku drazsi…jinak na zalohovani se pouzivaji keramicka dvd viz odkaz

Zdroj: http://www.pe­co.cz/eshop/i-19523/

led

Skúsenosť mi ukázala, že skladovanie dôležitých vecí na CD,DVD nie je veľmi dlhodobé (záleží na bezprašnosti, teplote, monžstva médií na sebe, atď), tie údáje, čo dávajú výrobci sú v ideálnych podmienkach.
Doporučujem investovať do pevného disku a uložiť tam.
Veľmi dôležité dáta mám takto uložené nezávisle na sebe na 2 rôznych miestach (ochrana pred požiarom, krádeži a podobne)