Eli159

Jak zajistím v dotazníkovém šetření rovnoměrné rozložení respondentů?

např. aby u každé nabízené položky byl stejný či vyrovnaný počet odpovědí. Je na to nějaká určitá metoda výzkumu?

Odpovědi
Pepa25

Výměrem oslovovaných respondentů. Když dám dotazník na vyplnto.cz,kde je dávají studenti a zase téměř jen studenti vyplňují, tak mám bohužel takového zkreslené výsledky. Chce to hodit odkaz na dotazník někam do fóra, kde by to mohlo někoho zajímat a rozšířit tak okruh respondentů. Jo a důchodce seženeš na novinkách,cz 🙂

Dochy

A proč to jako chceš takhle mít? Proč zavádět dotazníky, když dopředu víš, že bude 50% odpovědí „ANO“ a 50% odpovědí „NE“

Eli159

dostal jsem otázku, jakými variantami řešení dotazníkového šetření lze odstranit nesrovnalost související s nerovnoměrným věkovým složením respondentů (měl jsem třeba kategorii 20–30 let se 108 odpovědmi, 30–40 let s 96 respondenty, ale věkovou skupinu 40–50 let mi vyplnilo pouze 15 respondentů.) což zkresluje výsledky

Dochy

Takhle… A co třeba pokud už máš odpovědi a víš, že třeba chceš mít zastoupení 20–30,30–40,40–50 tak aby odpovídalo populaci, pak při vyhodnocování výsledky „vážit“ podle skutečného zastoupení ve společnosti? Zkrátka počty odpovědí ve 40–50 třeba násobit dvěma (samozřejmě počítat jakobys v té kategorii dostal 2× víc dotazníků). Použitelné jen v některých případech a musíš toto „přiohnutí“ vést v patrnosti a pokud bys výsledky poskytoval někomu k dalšímu zpracování, měl bys mu v podkladech poskytnout i tuto informaci…