Iria

Jak začít řešit zácpu a kde hledat odpovědi?

Dobrý den, chci vás poprosit o nějaký nápad kde a jak bych mohla začít řešit své problémy.
Několik roků mám často zácpu, která se i přesto že jsem se snažila „žít zdravě“ (vláknina, ovoce, zelenina, pohyb, bílkoviny, pitný režim, …) dost zhoršila až mě přešla chuť na jídlo, pohyb a zhoršila se i nálada, protože mi nebylo dobře. Tak jsem asi před rokem začala jíst projímadlo (gutalax), ze začátku 1× za týden, teď vetšinou 1× za 2 dny (15–20 kapek), a ikdyž jsem se hodněkrát snažila tak jsem na WC bez projímadla nešla. Měla bych jít k doktorovi, ale z těch mám fóbii (nebo něco takového, prostě tam nedokážu zatím jít a něco řešit), a tak mě napadá že bych tohle měla řešit u psychiatra, ale ani nevím jestli by nějaké léky pomohly…
Projímadlo už jíst nechci, ale nějak mi chybí motivace přestat, když ani předtím to nebylo vpořádku.
Samozřejmě po nikom nechci nějaké zázračné rady jak se uzdravit, jenom třeba nápad jak a kde to začít řešit. Ještě se chci zeptat jestli nevíte o nějaké poradně nebo o někom kdo by mi normálně odpověděl na některé otázky, protože když jsem se zkoušela ptát např. jak snížit škodlivost projímadla a jaké vitamíny a minerály mi mohou při užívání projímadla více chybět tak odpověď byla ať projímadlo nejím vůbec a jím více vlákniny, takže by mi pro začátek moc pomohlo kdybych věděla odpovědi a ne poučky které sama vím.

Odpovědi
da ny

Řešit problém se zácpou projímadlem byla pěkná hloupost :)
Na internetu i zde je jistá inspirace.
Pravidelným požíváním i šetrných laxativ STŘEVA jen ZLENIVÍ a jsou zcela prázdná, musí mít šanci opět začít dobře a přirozeně pracovat. Nějakou dobu trvá, než se celá střeva zaplní a přijde vůbec signál a potřeba se vyprázdnit. A nebude to hned. Ty rady a poučky, které se Vám tak nelíbí jsou však jediným správným řešením!
Zkusila bych prozatím v lékárně zakoupené PSYLIUM (nutno dostatečně zapíjet), bez příchutí – přírodní ⇒ místo projímadla. Je k dostání i v tobolkách.
Zkuste denně 3 ROZSTROUHANÁ JABLKA, možno přidat lžičku pektinu v libovolné podobě.
Porada s lékařem a případná další vyšetření střev budou vhodná.
O své zdraví máme povinnost pečovat :D především sami! Ten Gutalax opravdu hoďte do koše co nejdříve.
Je otázkou, jak moc „zdravě“ a dostatečně jíte.
Zázračné potravinové doplňky a pilule nejsou. Většina chorob se nedá vyléčit, jen se potlačují symptomy, ovšem příčina se tím neodstraňuje. Hodně dělá psychika…

http://www.ele­karnice.cz/zac­pa/zneuzivani-projimadel/
Z internetu:
Přetrvávající potíže u zácpy. „Hrozí totiž možné poškození sliznice střeva, nervové pleteně, ale i atrofie hladké svaloviny. Vzniknout může těžká zácpa, která nereaguje na žádnou terapii (laxativa). Mějme na paměti, že jen správnou skladbou jídelníčku, pohybem a odbouráním stresu a psychických potíží se nejlépe vyvarujeme všem nepříjemným stavům.“
Doplňuji:
To projímadlo ani nedává šanci Vašemu střevu (tenké) vstřebávat potřebné živiny. Můžete mít deficit jakéhokoliv minerálu a vitamínu. Jejich doplňování stravou atp. je vcelku věda. Pouhé polykání zakoupených příprvků nestačí, je třeba znát „chemii těla“- co s čím se nesmí nebo může brát a kolik, aby to nebyly jen vyhozené peníze :D

pusinka50

Gutalax ti problémy nevyřeší, zleniví ti přirozená reakce střev a bude to jen horší.
Zkus jeden trik. Ač jíš zdravě (to já také a také mám potíže se zácpou), vezmi si před spaním lžíci nebo třeba i dvě jakéhokoliv oleje. Je třeba to zapít, vodou nebo čajem. Ráno bude po problému.
Nepij černý čaj, nejez mrkev ani rýži, která „staví“.
Mně osobně také pomáhá vypít syrový nálev z kysaného zelí a mnohdy mi pomůže i jídlo s vařeným kysaným zelím.

Luciet

Zde jsem již na podobnou otázku odpovídala: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nevim-jestli-je-to-zacpa-a-co-by-mi-melo-pomoct

  • vyzkoušejte sklenici vlažné vody či ohřáté sušené švestky (namočené přes noc ve vodě), 30min před snídaní; výborné je také lněné semínko, ovesná kaše nebo vločky (5–7 lžiček do jogurtu), z ořechů především mandle, neboť obsahují nejvíce vlákniny.

Z vlastní zkušenosti vím, že nejlepší je zkonzumovat jablko či kysaný výrobek (např. Activia) před spaním.
Důležitá je také již zmiňovaná pravidelnost v jídle. A především zvýšený pitný režim.

Poznámka k odpovědi od Pusinka50: mrkev je naopak při zácpě velice vhodná (nestaví) – v syrové podobě. Má dvojí účinek, vařená se používá při léčbě průjmu.

mosoj

Z Gutalaxu přejdi na Fructolax ( fíky a rebarbora) a začni se cpát probiotiky. Z počátku si nějaké kup v lékarně a začni jíst jogurty hlavně Activii.
Stravu doplňuj jablky a pod.
Doplňuji:
http://www.le­kydokancelare­.cz/produkty?po­ruchy-traveni/fructolax-zvykaci-kostky

  • více pohybu

marci1

Již zodpovězené otázky : http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=z%C3%A1cpa

arygnoc

v podstate všetky laické „recepty“ máte odskúšané (vlákniny, tekutiny, bielkoviny až tak nie sú vhodné pre úpravu <zriedenie> stolice), viete o tom dosť a správne (včítane toho preháňadla, ktoré viete, že by ste nemala používať).

takže teraz treba prekonať iba tú fóbiu z lekára.

MK44

Pro arygnoca: Proč mi hrome odpíráte tu radost semtam dát nějaký ten palec? 😉

*

arygnoc

to je ok, stačí to takto napísať.

;)