Ganymede

Jak zacit psat poezii ve versich jako Shakespeare?

Cetla jsem si uryvek z Othela a me se to moc nerymuje, tak jak psat jako on?? Jakym zpusobem, může to nekdo prosim vysvetlit??
Dekuji :)

Nejlepší odpověď
annas

Určitě jste se učili ve škole, že existuje verš rýmovaný a nerýmovaný, tedy volný verš a také druhy rýmů, co to je prozódie.

Český verš je sylabotonický – daktyl, trochej a jamb.
Protože je v češtině přízvuk na první slabice, jamb začíná nepřízvučnou slabikou, je pro češtinu nepřirozený.

S. psal jednak sonety, ty mají dané schéma, jednak jeho dramata jsou psaná ve veršch, které se střídají s prózou.

Pro jeho dramata je typický takzvaný blankvers – nerýmovaný verš.
Jde o tzv. sylabotónický jambický verš o pěti stopách, který většinou končí na přízvučnou slabiku.

V anglickém originálu působí blankvers přirozeně, ale v české poezii se vyskytuje velmi zřídka.

Tento verš přeložit do češtiny je i náročné.

Psát stylem jako S.? Kromě toho, co jsem napsala, je třeba mít smysl pro rytmus, rým, bohatou slovní zásobu. I ve volném verši je třeba mít cit pro intonaci či tempo.

Když chcete psát verše, zkuste napsat na papír své pocity, vyjádřit nálady, to, jak vidíte krásu atd. Najděte si stránky pro „básnky“, začátečníky, tam objevíte i další rady. Ostatní posoudí.

Každý se nestane Shakespearem, Sládkem, Vrchlickým, Hrubínem, Seifertem atd., ale někdy stačí psát pro radost.

Další odpovědi
Kepler

Na to recept neexistuje. Buď máš v sobě duši poeta, nebo ne. Poetické texty, zvláště moderní se vůbec nemusí rýmovat, v tom jejich podstata není. Být poetou, znamená mít bohatou fantazii, smysl pro krásno a ještě něco navíc nedefinovaného.