sr91

Jak zabránit odkapávání z ventilu kotle Vaillant?

Dobrý den, jak už to o svátcích bývá, začal nám zlobit kotel. Jde o plynový kotel Vaillant (v příl. přikládám fotografii ventilu, ze kterého kape). Problém začal, když jsme si všimli, že tlak v topném okruhu je na 0 a tak do některých radiátorů (v horní části domu) nejde teplá voda. Kotel má ale samo napouštění vody. Nevíte někdo, jak bych si s tím mohl poradit sám, než se obrátím na opraváře? Teď o svátcích jim volat nechci.

Problém je, že ani nevím jak ručně napustit do kotle vodu, když by to měl kotel dělat sám.

Díky za rady a hezké svátky všem!

Nejlepší odpověď
kodl67

To bude nejspíš pojistný ventil,ten bych rozhodně nezaslepoval.Do­pustil bych do otopné soustavy vodu na tlak podle výrobce,pak popř.odvzdušnil a prošel všechny radiátory,uzavírací ventily atd.jestli nekape jinde.Voda se může ztrácet i vinou propáleného kotle,kdy se voda hned odpařuje,tudíž úbytek nemusí být zpozorovatelný o­kem.

Další odpovědi
mosoj

Jak to máte se „samonapouštěním“ topné vody nevím, ale ventil vypadá, že slouží právě k dopouštění topné vody. Protože voda z něj ukapává, klesá tlak v topném okruhu a voda z něj ubývá. Zcela logické. Takže dopuštění topné vody na provozní tlak by odstranilo netopení radiátorů a ukapávání odstraní buďto dotažení ventilu, nebo jeho výměna.
Pokud to tak není, není to moje vina, ale může za to zoufale málo informací.

Pokud systém má opravdu automatické dopouštění topné vody, bude závada také zde. Což by nemuselo vadit když se voda dopustí ručně již zmíněným ventilem.
Je ale třeba zabránit jejímu úbytku tím kapáním. Pokud to nespraví povolení a znovu dotažení ventilu, stačila by záslepka do volného závitu ventilu.

JájsemRaibek

Nevidím kde kape. Ale pokud ten ventil ničemu nebrání, tak bych ho zaslepil a je to. Ovšem kapání a tlak na nule, to bude závada ještě někde. To se mi zdá hodně, aby takto tlak klesl. Projdi celé vedení pokud to jde.

tforro

Jde o to, jak moc to kape. Výrobce takových pojistných ventilů často uvádí, že je to normální jev.
Mám to napsáno i u návodu k instalaci bojleru, kde takový ventil je.

Dochy

Tforro: Normální je to právě u bojlerů. Bojler musí mít na přívodu studené vody zpětnou klapku aby se voda z bojleru nemohla vracet do vodovodního řadu. Pak při ohřevu vody (pokud není odběr vody) se v bojleru zvyšuje tlak a proto pak z pojistného ventilu kape.

Na topném okruhu plynového kotle ale je expanzní nádoba, takže by tlak neměl stoupnout příliš a pojistný ventil by neměl otevřít.

Dochy

Mám takovej pocit, že jde o pojistný ventil a ten rozhodně nezaslepovat.

cynique

Toto je pojistný tlakový ventil na 3 bary. Tedy přetlak nad 3 bary je „propuštěn“ pryč.
Jaké samo napouštění? Co si pod tím představujete? Jaký typ kotle?

Všeobecně: absolutně základní je kontrola tlaku expanzky (tipoval bych, že 1,4 baru by stačilo), dopuštění systému na 1,1 bar; správné odvzdušnění – t.j. zatopit na max. – vypnout čerpadlo/kotel a odvzdušnit systém. Každé „samo dopouštění“ se dá vypnout – stačí zavřít přívod vody -nenechat na přívodu otevřený kohout (vodovodní rád má cca 6 barů).