Avatar uživatele
mosoj

Jak zabrání včelař včele, aby tam letěla ?

To jsou mně vjeci. Jak zabrání včelař včele, aby neletěla na takto ošetřené pole. Český med nebo cizí. Prašť jako uhoď.

https://www.stre­am.cz/adost/10008527-zluta-smrt-4#nejnovejsi

Zabránit tomu nejde, podle některých je to neškodné. No nic, tak proč se to hlásí včelařům ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, johana 56, redy, gagaga před 3027 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Mít včely zavřené v úlech, je přechodné řešení.

Nevím, zda je to možné, aby chemie nebyla dostupná každému a měla svá pravidla pro použití. Aby chemické ošetření rostlin na polích poskytovaly za úplatu jen vybrané firmy, které budou mít certifikát.

OÚ nebo MěÚ by dělal koordinátora mezi včelaři a firmami, které chemii používají – kde jsou nasazeny včely, kde tedy stříkat nebo nestříkat. Využít i počasí.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Tomu zabránit nelze. Jedině pokud by včely uzavřel v úlu. A to nelze na delší čas. Toto by měli ovlivnit spíše zemědělci a buď nepoužívat a nebo co nejvíce v době kdy včely nelétají./ Když klesne teplota dlouhodobě prší a pod.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Hykam

Pořad pana Tuny je pouze bulvár, většina postřiků je pro včely neškodný, aplikace nebezpečných a zvlášť nebezpečných postřiků se musí hlásit na OÚ, kam je i včelař povinnen nahlásit svoje včelstva. Nebezpečné postřiky se smějí používat pouze po denním ukončení letu včel a nesmí se aplikovat na kvetoucí porost, což je, mám dojem, 7 kvetoucích rostlin na 1m2 včetně plevelů.

Doplnění: hlasí se pouze postřiky nebezpečné a zvlášť nebezpečne pro včely, je to v případě úhynu včel, aby byla dohledatelnost. Zemědělec si na OÚ zjistí, jestli má v okruhu 5km okolo pozemku včelstvo, pak musí dodržovat tyto podmínky, pokud včelstvo v okruhu 5km není, může stříkat i v době letu včel.

Upravil/a: Hykam

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
BANAN93

tak tomu nezabrání, jen může umístit úly poblíž kvalitního zdroje a včelka to nahlásí kde je blízký kvalitní zdroj

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Hykam

annas: Každý, kdo aplikuje postřik, musí mít osvědčení pro nakládání s chemickými přípravky, bez totoho osvědčení prodejce chem. prostředků NESMÍ prodat přípravek ve větším balení, než je určeno pro zahrádkáře a pod.

před 3027 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Díky. To nevím. Jen jsem tak uvažovala.

Můj děda byl včelař, ale tehdy se neužívalo tolik chemie.

před 3027 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Díky. To nevím. Jen jsem tak uvažovala.

Můj děda byl včelař, ale tehdy se neužívalo tolik chemie.

před 3027 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek