Mirdas

Jak za 2. světové války fungoval obchod ?

V tu dobu burza určující pohyb trhu zřejmě nefungovla.
Jakýmy pravidly se určovaly ceny komodyt ( vše ukrást a zabrat taky nešlo ) a co bylo pro obchod nejzajímavějším, na čem se nejvíce „bohatlo“ ?

Nejlepší odpověď
fcoop

Války bývají nejlepším kšeftem,ale v trochu jiné formě.To samé platí pro politiku.Ono je to v podstatě to samé.
Třeba naši letci v Angli – vše se muselo zaplatit do poslední tkaničky od bot.
To samé v SSSR. Dá se to dohledat.Na Netu.

V době,kdy byla Anglie masivně bombardovaná a bylo nejhůř,anglické banky (ne všechny) čile kšeftovaly s frickama. Atd.

.............­.............­.....Švýcarsko si bylo samozřejmě vědomo toho, že je obklopeno pouze státy pod kontrolou nacistů a muselo tomu přizpůsobit i svou politiku. A mnohdy z tohoto „přizpůsobení“ dovedlo i hospodářsky těžit. Můžeme tak souhlasit s tím, že Švýcarsko bylo vojensky neutrální v tom smyslu, že jeho armáda se neúčastnila vojenských operací ani na jedné straně. Ovšem co se týče hospodářství byla váha nakloněna výrazně ve prospěch Německa.
Hospodářské vztahy Švýcarska s nacistickým Německem byly mírně rečeno „nadstandardní“. Mnohé švýcarské podniky dodávaly Němcům důležité součástky do vojenské techniky a potřebné suroviny. Německo nemělo dostatek strategických surovin a bez jejich dovozu z neutrálních nebo spojeneckých zemí by nemohlo vést válku. Za tyto suroviny se ovšem platilo tvrdou měnou. A tu Němcům zajistily švýcarské banky. Nakradené zlato Němci prodávali těmto bankám za švýcarské franky, za které potom od Švédska, Španělska, Portugalska a dalších zemí nakupovali důležité suroviny jako wolfram, chrom apod.
Zlato rozkradené ze státních pokladů okupovaných zemí a zlato ukradené Židům bylo roztaveno, slito do cihel a prutů a opatřeno předválečným cejchem Říšské banky. To stačilo k tomu, aby Švýcaři neměli (nebo spíše nechtěli mít) žádné pochybnosti o původu tohoto zlata. Přitom Říšská banka za celou válku prodala do Švýcarska několikanásobně více zlata, než činily její předválečné rezervy.
http://www.fron­ta.cz/svycarsko-za-valky-skutecne-neutralni

Další odpovědi
petra15

Urcitého zbozí bylo méne, a na tom „se bohatlo“. Ve Francii se stávalo, ze nemecký voják polozil pistoli v obchode na pult a vyzadoval roli hedvábí, nebo dámské puncochy zadarmo. Neklaplo-li mu to…byly za to vysoké postihy, takze „vse ukrást a zabrat“ je jen z ríse pohádek a bájí. A s tím zbozím se pak dal v Nemecku delat rajbach. Asi se nejvíce bohatlo na dodávkách textilu armáde.
Doplňuji:
Ale s tím „vse ukrást a zabrat“ mají Prazáci zkusenosti az s príchodem ruských vojáku. To se nedalo jít jen tak s hodinkama na ruce po ulici, nebo jet na jízdním kole, natoz na mopedu…xD