denca21

jak z elektronové konfigurace poznám valenční elektrony?

když je například C(6) 1s2 2s2 2p2 -jak z toho poznám, keré elektrony jsou valenční?

Nejlepší odpověď
Quimby

Jsou to elektrony v poslední vrstvě, v tomto případě ve druhé. Takže má 4 valenční elektrony.
Toto ale platí jen pro nepřechodné prvky. Přechodné prvky mohou mít valenční elektrony i v předposlední vrstvě.
Také to úzce souvisí s oxidačním číslem a počtem vazeb. Taky platí, že v periodické tabulce pro A prvky odpovídá číslo té skupiny počtu valenčních elektronů.

Další odpovědi
Kepler

Nevím, jestli si to ještě dobře pamatuju, ale uhlík by měl mít 6 elektronů celkem. Valenčními by měly být ty z horních slupek. Bez záruky, školu jsem ukončil před 36 lety.