wendyX

Jak /z čeho asi vzniklo slovo ‚zhatit‘ (něco, nějaký plán, či záměr)? – >>

Jakmile někde zaslechnu toto slovo- okamžitě mi probleskne jediná asociace- totiž ten už kultovní slogan:

>Plány kapitalistů zhatí – naši vepři boubelatí!< – (z Černých baronů).

Dále už snad jen zastaralý výraz 'hať ' – což kdysi byly vodorovně umísťované svazky proutí k zpevňování břehů vodních toků a cest…

Ale zde nenacházím žádnou souvislost, či souvztažnost- takže z čeho může slovo ‚zhatit‘ vlastně pocházet?

Nejlepší odpověď
annas

J. Rejzek v Etymologickém slovníku uvádí složitý původ tohoto slova. Rovněž zmiňuje, že se liší od Machka. Okopírovala jsem celé, je vidět, jak se slovo vyvíjelo od indoevropského základu.

"Hatit, zhatit . nejspíš souvisí s litevským góti ‘jít’, lit. gãtvė ‘ulice’, stindickým . gáti-, gātú ‘cesta’, j͘igáti ‘jde’ a dále i gót. qiman (něm .kommen, angl.come) ‘přicházet’, lat. venīretv., ř.baínō ‘kráčím’, toch. A käm ‘přicházet’,vše z indoevropského gu̯ā-,gu̯em-, *gu̯en- ‘jít’

Hatit znamenalo tedy ‘přehrazovat (močál ap.)’, z toho přeneseně ‘přehrazovat, kazit (plány ap.)’ "

Jak uvádí Václav Machek:

Od slova hať – původně cesta přes močálovitou, nepevnou půdu, která byla zpevněná napříč větvemi, svazky proutí atd.

Později pak byly jako hať nazývány všechny proutěné ohrady, hráze, křoví podél cest, ale i svazky proutí – od toho odvozeé sloveso hatiti, tedy mařit, kazit = být na hati, být na špatné cestě, na scestí, na cestě vedoucí do bažin.
Plány se mu zhatily = šel my.nou cestou.

Některé významy sloves jsou odvozené od německého „sich auf dem Holzwege gefinden“.

Jak je vidět etymologové mají zcela rozdílný pohled na původ slova.

Další odpovědi
Lamalam

Hatě se pokládaly křížem, hatily cestu. odtud hatit = zkřížit. (pouze moje teorie, realita bude určitě jiná).