jak vznikly pranostiky?

Nejlepší odpověď
annas

Jsou dokladem ústní lidové slovesnosti, moudrosti našich předků. Ti opakovaně pozorovali přírodu a dění kolem a vyslovili závěry. Např. Na sv. Matěje… Na sv. Řehoře … Na Nový rok …

Další odpovědi
led

len dve slová:
pozorovaním prírody

hanulka11

Naši předkové věnovali počasí mnohem větší pozornost, protože v zemědělství hraje důležitou roli. Během mnohaletých pozorování zjistili, že v určitém období se počasí pravidelně opakuje a nebo že počasí v lednu často ovlivňuje kvalitu úrody v září. Tak vznikli pranostiky, lidová rčení o počasí a úrodě, některé pranostiky, vycházejí z křesťanského kalendáře. Na této stránce si můžete nechat zobrazit pranostiky, pro každý měsíc v roce.

Zdroj: http://ikalen­dar.info/pranos­tiky/2/