Drap

Jak vznikly názvy jednotlivých dnů v týdnu ?

Takové pondělí, či středa je jasná, ale co třeba sobota ? Jak se k těmto názvům došlo ?

Nejlepší odpověď
annas

Dříve začínal týden nedělí, pro tuto informaci je vhodné toto zachovat. Dříve začínal týden nedělí, pro tuto informaci je vhodné toto zachovat. Neděle den odpočinku, nedělá se Pondělí den po neděli Úterý druhý den po neděli, slovansky vtorij děň Středa prostřední den týdne Čtvrtek čtvrtý den po neděli Pátek pátý den po neděli Sobota židovský svátek, shabbat Křesťané převzali od židů sedmidenní týden, původně v židovské podobě pouze s číslovanými dny beze jmen. Pro židy platilo, že šest dnů týdne je určeno k práci a sedmý den náleží bohu. Křesťané považovali všechny dny týdne za boží čas a tak jednotlivé dny byly sváteční, feria. Vlastní jména však neměly, byly pouze počítány: feria prima. secunda až po feria septima, místo níž se ale používalo označení židovského svátečního dne sabbatum. Zatímco pro židy byl sváteční den posledním dnem týdne, křesťanským svátečním dnem byl den Vzkříšení Páně (který odpovídal římskému Dni Slunce) a byl prvním dnem týdne. Úředně byla neděle jako volný den zavedena ediktem římského císaře Konstantina Velikého dne 3. března 321.

Doplňuji:
Ještě jsem zapomněla vložit odkaz.

http://kalendar­.beda.cz/puvod-jmen-dnu-v-tydnu

Jinak diskuse.

Další odpovědi
Irisa

Neděle, protože se nic nedělá…
Pondělí – ponedělí
Úterý znamená ve staročeštine druhý
Středa ve středu týdne
Čtvrtek jako čtvrtý den po neděli
Pátek jako pátý…

marci1

Sobota pochází z hebrejského „sabeth“. Původ názvů ostatních dnů :http://www.ja­zyky.com/nazvy-dnu-v-tydnu/

anonym

Sobota – sabbatum (lat.) či sabeth (hebrejsky).

magorvkleci

sabat, šábes