Avatar uživatele
bolak

Jak vzniklo úsloví „zač je toho loket“?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, johana 56, redy, gagaga před 3628 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Stejně jako v jiných případech při opakování otázky vždy něco doplním, rozšířím, taikže jde o další odpověď. Stejně v tomto případě.

Loket je výraz indoevropský, odborníci vědí, že pochází z kořenů el- či ol-, které znamenaly ohýbá.. České loket a ruské lókot jsou tak příbuzné třeba s gótským aleina, latinským ulna a staroirským uilenn, které znamenalo úhel.

Zač je toho loket. To patří do stejné skupiny jako ukázat, zač je v Pardubicích perník. Obě znamenají rázně se postavit někomu troufalému, drzému nebo neposlušnému, vynadat mu, eventuálně ho i potrestat, a tak ho zarazit.

Přiznám se, že mi není jasné, jak oznámení ceny lokte sukna nebo v Pardubicích obvyklé ceny perníku souvisí s rázností vůči drzosti či neposlušnosti. Snad jde o to, že cena je objektivní, nezpochybnitelná, snad to souvisí s dávným a pořád platným přesvědčením, že za všechno se musí platit..

http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/lo­ket--90831

V PSJC se vychází ze staré krejčovské míry, obyč. dřevěné, kterou se měřilo na lokte.
Sloužila občas i k jinému účelu. Třeba zlobivé a neposlušné děti občas tímto loktem dostali výprask a cítili bolest.

„Dostali jsme buchtu do zad nebo nám navochlovali maminčiným dřevěným loktem.“ Rais.

Takže ze skutečného potrestání, výprasku se stalo potrestání obrazné.

„Pověděl mu, zač je toho loket“ – vyplatil jej. Čelakovský.
„Já ti ukáži, zač je toho loket“ . Vrba
Doplňuji:

Ty děti dostaly výprask a cítily bolest.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Opakovaná otázka po několikáté
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-to-znamena-uvidis-zac-je-toho-loket

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

To vzniklo při vzniku dopravy. Lidi se tlačili při nástupu a strkali lokty do ostatních kolem sebe. Někdo je měl důraznější, někdo ne. Tak si někteří začali najímat osoby, tzv. lokeťáky a samozřejmě to něco stálo. Tak vzniklo „zač je toho loket“, volně přeloženo, kolik chceš za to, že mi budeš dělat ochranku a čistit mi cestu. :)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

Diskuze k této otázce byla zrušena administrátorem.