Lermi

Jak vzniklo úsloví „jen na skok, nebo se zdržíte?“

Nejlepší odpověď
annas

Jak a kdy vzniklo se přesně nedovíme. Ale spojení, které jste uvedla, je jistým způsobem nezdvořilé. Znamená to, že návštěva není vítaná, je nevhodná. . Hostitel by měl důvod vysvětlit.

Spojení je možné použít jen u velmi dobrých kamarádů.

Jiné je to u návštěvy domluvené.

Víc se říká " Nezastavíš se na skok"? Nebo opačně – „Přišla jsem jen na skok, nezdržím se“.

Jen je možné odhadnout z významu slov. Skok přece trvá chvíli, takže přijít jen na „skok“ = zdržet se jen krátký čas.

Každý host by měl umět včas odejít. Proto jsou návštěvy některých jedinců nevítané, obtěžující, z povinností, zvědavosti atd.

Ne nadarmo se říká, že host a ryba třetí den smrdí … takže opravdu někdy stačí „přijít na skok“.

" Při návštěvě některých lidí nás utěšuje jen naděje na jejich odchod." ( Marie Ebner-Eschenbachová)