annas

Jak vzniklo úsloví „dračí setba“ a jaký má význam?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
hanulka11

řecká mytologie zuby hada (draka) boha války Area, jež zasety plodí bojovníky. Nejprve král Kadmos, jak mu poradil Apollón, takto zasel zuby z Areova hada, jehož zabil. Bojovníci vyrostlí ze zubů mezi sebou válčili, až zbylo pět nejsilnějších, kteří Kadmovi pomáhali. Přesto Kadma dostihl tvrdý osud; pochopil, že dávnou příčinou bylo zabití hada (draka). Podobný motiv je také spojens hadem (drakem), jenž střežil zlaté rouno v Kolchidě. Draka z posvátného háje boha války Area zabil Iásón s pomocí Médey, a poté porazil i ozbrojené vojáky, kteří vyrostli ze zubů Areaova hada (draka). Další dramatické a tragické události však následovaly.

Proto dračí setbu dnes známe jako úsloví, jímž se označuje situace, kdy násilí plodí další násilí.

Zdroj: http://leccos­.com/index.php/clan­ky/draci-setba