Kulpix

Jak vznikl mýtus, že uzel na kabelu ochrání spotřebič?

Vím, že je to kravina.
Spíš mě zajímá, kdo to vymyslel.

Odpovědi
Drap

Zřejmě nějaký vtipálek. Přesněji se určit nepodaří.

cochee

Uzel na kabelu je vlastně cívka a pro blesk s ohromným napětím je to smyčka nakrátko, takže teoreticky při výboji zničí sama sebe.

mzm

Cochee: nakrátko ne, ale jakousi indukci to mít bude. Takže to bude mít větší odpor pro vysoké frekvence (krátké napěťové špičky), které utlumí, takže se může stát, že takto „upravený“ kabel teoreticky ochrání spotřebič. Ale rozhodně bych na to nespoléhal. Proti přepětí nízkých frekvencí to určitě nepomůže. Proti blesku už vůbec ne.
Spíš se ale takové věci přidávají na kabely datové, aby se odrušily. Viz bobky (ferity) na videokablekech napájecích kabelech NB a pod.