Matthew

Jak vzniklo spojení – kanadský žertík ??? :)

To se tenkrát prováděli „žertíky“ jenom v Kanadě ? :)

Nejlepší odpověď
quentos

zajímavou odpověď nabízejí zde: http://www.pstas­tny.eu/psani2­.htm . Kanadským žertíkům se neříká kanadské nikde jinde než právě v češtině (dokonce ani v Kanadě – v angličitně se jim říká „practical jokes“). Podle zdroje měli tyto žertíky v oblibě trampové a Kanada byla odjakživa pro ně „zemí zaslíbenou“ : „nádherně tajemná lesnatá země obývaná drsnými chlapáky, vesměs dřevaři (lumberjackové), kteří oplývali drsnou povahou a ještě drsnějším humorem (čímž se potvrzuje i odpověď uživatele badisko).
Doplňuji:
“ konec citace :{)>

Další odpovědi
annas

Ještě k době vzniku:

kanadský žertík – udělat někomu vtipný naschvál (zejména kolegům a přátelům).

Původ názvu této legrácky bychom museli hledat z doby první republiky u českých trampů. V jejich hlavách byla Kanada vymalována jako tvrdá zálesácká země, kde si takové leckdy drsné žertíčky navzájem provádějí i ti nejlepší kamarádi.

http://www.ja­zyky.com/worces­terska-omacka-svedsky-stul-a-ruske-vejce/
Doplňuji:
0dkaz na kanada 1 (viz q. příspěvek v diskuzi: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/uog001/ka­nadske-zertiky/?sear­chterm=kanadsk%C3%BD%20%­C5%BEert%C3%ADk .

Trampský slovník uvádí význam:

kanada 1 – tzv. kanadský žertík. Pojem označující velmi specifický druh ryze trampského humoru, spočívající v ve vyvedení vybraného kamaráda z míry vhodně koncipovaným, obvykle dosti drastickým vtipem.

Oblíbená součást trampské latiny – vyprávění u táborových ohňů. Klasický popis kanadských žertíků pochází rovněž z pera klasika [viz Jaroslav Žák – Dobrodružství šesti trampů],

http://t-o-skalaci.webgar­den.cz/rubriky/tram­pska-kultura/velky-trampsky-slovnik/velky-trampsky-slovnik

badisko

Ne …ale v Kanade maj priblblej smysl pro humor podobne jako Irove…:D …

cochee

V cizích jazycích se tento typ humoru nenazývá „Kanadský“ žertík, ale fádně „praktický,“ čímž je řečena jeho podstata, že se nejedná o slovní humor. Původ přídomku "Kanadský v češtině vznikl údajně z toho, že tento typ humoru byl oblíben u drsných kanadských zálesáků. Ovšem jak se o tom dověděli Češi, neznámo. Možná z nějaké skautské tradice či co.

www

„Ani dotaz v ústavu pro jazyk
český tuto záhadu plně nevyřešil, avšak
poukázal na podobné výrazivo, jako
"španělská vesnice“ atd.a nabídl jedno
možné vysvětlení: může to prý souviset s
trampingem, dodnes populární v našich
luzích a hájích. Na počátku masové
popularity čundrování vznikaly romantické
symboly tohoto hnutí a Kanada byla
symbolem všech symbolů"
Více ve zdroji
Doplňuji:
Quentos: sorry, byls jen o chloupek rychlejší, než já na mobilu 😁

Zdroj: www.pstastny.e­u/psani2.htm

gagaga

Matthew ,zrovna dnes jsem si vyplnovala visum do Kanady .. trvalo mi to asi tri hodiny !
ale pisu vam proto, ze ja to nikomu ve svem okoli nereknu … ani synum , ani sestre .., ani kamaradum a kamaradkam, ze tam letim
a prave se tesim na to, az se vyfotim u Kanadske vlajky , nebo z nejakeho vezaku v Torontu
a vsem rozeslu s textem : Kanadsky zertik :)

  • iv-

Matthew

Tak paráda :) Hodně zdaru a štěstí na cestách :) Do Kanady bych se taky rád někdy podíval a vlastně stejný nápad mám do budoucna připraven s Amerikou :)

gagaga

:) vy jste jeste mladej, tak mate vse pred sebou .., tak at vam vse vyjde .. :) -iv-

Matthew

Děkuji všem za skvělé odpovědi :)

quentos

tak v tomhle tentokrát zklamala i knihovna – jejich odpověď je nic neříkající až nesmyslná http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/uog001/ka­nadske-zertiky/?sear­chterm=kanadsk%C3%BD%20%­C5%BEert%C3%ADk

badisko

quentos …tady taky pisou ze kanadsky humor je drsny humor .. http://www.kanadske-zertiky.cz/ proto jsem ze zkusenosti zminil i Iry..

quentos

šak jo, proto jsem říkal, že se tím Vaše odpověď potvrzuje