milablond

Jak vzniklo spojeni „drtiva vetsina“???

Doplňuji:
Ale proc „drtiva“ a ne prevazna?

Nejlepší odpověď
annas

Nepochází z angličtiny, je to spojení české. Anglické spojení je původem z latiny, možno ověřit v anglickém etymologickém slovníku.

Většina i drtivý jsou původem slova praslovanská. Většina – od 2. stupně velký – ´věčší = větší, Drtivý od drť – něco rozdrtit, rozbít na padrť. – dokonce od nás převzali Poláci.
V. Machek Etymologický slovník

Významy se samozřejmě posouvají, takže SSJC uvádí ¨drtivý v jednom z několika významů jako „zdrcující, ohromující, ničivý: d-á převaha; d-á většina přesvědčivá, naprostá; d-á kritika; d-é důkazy; utrpěli d-ou porážku“.

Přeneseně od původního významu – drtivá ( nadpoloviční) většina rozbila, rozdrtila určitý návrh, protože měla převahu. To platilo i v římském právu.
Doplňuji:
K doplňujímu dotazu:

Podle SSJC převážný = " jsoucí v převaze, značný"

Rejzek v Etymologickém slovníku uvádí původ od slova váha: „Všesl. převzetí zesthn. wāga, případně střhn. wāge (dnes
Waage), jež souvisí s něm. bewegen ‘hýbat“.
Už v původu je vidět rozdíl mezi oběma výrazy.

Jak jsem uvedla drtivá většina rozbije názory, přesvědčí a vyhrává.

Převážná většina získá převahu nad někým nebo nad něčím, především větší cenou n. větším množstvím n. důležitostí atd. Zahýbe myšlením lidí, získá morální převahu, ale nemusí vyhrát.

Je rozdíl mezi těmito přídavnými jmény. Někdo se převážně zajímá o zvířata x jiný utrpí drtivou porážku.

víc diskuse

Další odpovědi
www

VepPodle mého názoru to vzniklo snahou o vyjádření míry převahy.
Většina je už třeba 51%, tedy ‚těsná většina‘, slovem drtivá se pak vyjadřuje více než cca 90%. Záleží ale na volbě sdělovatele, jak on to vidí, nebo chce prezentovat.
Názor

Nazdar Bazar

Zase jedna přebírka z angličtiny: the vast majority.
Doplňuji:
Tady jsou krásně vidět účinky metafor v češtině. Převážná – to v nás vyvolá jen minimum emocí. Když použijeme drtivá, začne si to naše mysl představovat, přímo cítíme tlak a drcení.

Ti, kdo použijí toto spojení – máme drtivou většinu – vědí, co to udělá s adresáty. Drtivá většina budí respekt, možná i strach.