talka

Jak vzniklo slovo vystrnadit?

Snad z omylu, že se jich chtěli zbavit jako škůdce, když si je před tím objednali na hubení hmyzu.

Nejlepší odpověď
ratava

…„Jeho vznik objasnil už Josef Jungmann těmito dnes půvabně znějícími slovy: "když se strnadi hnízdí, samcové řevniví (žárliví) vyštipují násilně soumily své“. Jde tedy o chování strnadích samců při hnízdění; jsou nesnášenliví, každého z blízkosti hnízda vyhánějí, vypuzují, vystrnaďují…"

více zde http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/123029