bolak

Jak vzniklo slovo vymyškovat?

Jo, a jak jsem se tu ptal na ten budík se vzkazníkem > http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/existuje-neco-jako-budik-se-vzkaznikem tak už nemusíte hledat, už jsem to vyřešil > http://s4.pos­timg.org/5p4juk­wgt/bud_k_se_vzkaz­n_kem.jpg

Nejlepší odpověď
annas

Toto slovo se uvádí jako zastaralé, ale spisovné. Předpona vy – rozdíl v dokonavosti.

Miškovat = klestit, vyřezávat zvířata, kastrovat. Provádí miškář.
.
Machkův etymologický slovník uvádí původ slova takto

Od miška – vyřezaná svině (dosud na Moravě) – výraz znám.
Posměšné přenesení od redukce slova mniška – jeptiška. Podobně mnich.
Staroslověnské mnišit = kastrovat

Mnlch – dříve i mniška. Jistý lesní škodlivý motýl – nepestré zbarvení motýla a jeho rozložení křídel, když sedí na kůře, připomínal jednobarvený oděv jeptišek. Např. jeptiška u Kunštátu = tento hmyz.

Původ: „Ze sthn. munih (něm. Mönch) a to ze střlat. monicus z lat. monachus z řeckého. monachós ‘poustevník’, doslova ‘jediný,
samotný’, od mónos ‘sám, jediný.“

mnich – mniška – motýl mniška – jeptiška – posměšně vznkla miška a další odvozeniny.

Doplňuji:
Opravdu sloveso myškovat existuje. Takže doplňuji:

Vymyškovat – – dok. – něco dokončit podle významu slova.

PSJC uvádí:

"myškovat = lapati myši. Ráda lapá [liška] myši — myškuje.
Myslivecky – . napodobovai pískání myší na přivábení lišek, hranostajů n. kolčavek.

více diskuse

Další odpovědi
anonym

Hovoříš jazykem jiného kmene!T ti nebude k dobru.
Vymiškovat (nikoli vymyškovat) je synonymum pro vykastrovat, vykleštit, vykulčit a tak podobně zbavit zvíře schopnosti se rozmnožovat.

quentos

Jugar má pravdu, ještě zbývá doplnit ten původ – od slova míšek (pytlík, přeneseně i šourek).

julipuli

Jugar má asi pravdu ale taky by mohlo být něco vyhledat jako , že myší (počítačovu) něco vymyškuješ XD

vratit

Anonyme,
jsi arogantní vepř, v jehož příspěvku jsou chyby. To slovo je tak exotické, že jsi si ho určitě našel v pravidlech. Ve slovníku spisovné češtiny je uvedeno i „myškovat“, ačkoliv v tomto má jiný význam. Vrať se do jeskyně ke svému kmeni, nulo. Dostal jsi výprask. Jsi nikdo.