Lorrien

Jak vzniklo slovo „toť“ a je vůbec spisovné??

Např. Toť otázka!!

Nejlepší odpověď
annas

Děkuji za doporučení, ale stačilo reagovat v diskuzi, když neznáte odpověď.

Toť, toti, totě = příslovce, někdy i částice. Záleží na postavení ve větě. Vyjadřuje zpravidla upozornění – ovšem, zajisté, ano. Jde o slovo oblastní, navíc zastaralé. .

Původ – tvar ukazovacího zájmena to (ten, ta, to). Vznikl ze spojení při uživání zájmena ukazovacího a osobmího – to ti dám, to tě čeká = toti, totě, zkráceně toť.

Vl. věd. z etymologie

Další odpovědi
anonym

O jeho vzniku mi nic známo není. Patrně vzniklo sloučením dvou slůvek (to je) do jednoho výrazu.
Jde o výraz spisovný, dnes již v běžné mluvě málo používaný.
Zítra určitě podrobně vysvětlí Annas.