dmatejek777

Jak vzniklo slovo: „poTENTO“? Proč je tam to „tento?“

Nejlepší odpověď
annas

Výraz je zkrácený – původní je tentovati, tentočkovati, moravsky tentotiti. Předpona po -tentovat = vyjadřuje, že už se něco stalo – dokonavé sloveso.. Zpravidla ve významu, že se dítě pokakalol

Základem je samozřejmě zájmeno ten, které se po vzoru onen rozšířilo na tento; ten – ukazuje na něco vzdálenějšího, zatímco to upozorňuje, že je to právě ten dotyčný, tedy tento člověk.

Slova ten, tento(čky) nebo genitiv téhoto užívají některří – stejně jako oný – ve funkci zástupné, nebo nemohou se vyjádřít nebo nechtějí se vyjádřit přesně nebo si nemohou vzpomenout na pravé slovo.

V. Machek: Etymologický slovník JČ

briketka10

Slyšela jsem, že se říká, tak se třeba potentočkuj,jako
nadávka (po..r) má to něco společného s otázkou ☺