talka

Jak vzniklo slovo másti?

Něco mě mátlo/zmátlo …

Nejlepší odpověď
annas

J. Rejzek: Etymologický slovník

mást, zmást, zmatený, zmatek, změť, pomást se, pomatený. Slovo slovanské, již ve staroslověnštině a praslovanštině. Vzniklo zřejmě v době baltsko-slovanské jednoty.

Stslověnsky . męsti. Praslovansky. *męsti (1.os.přít. mętǫ) ) souvisí s litevským mę̃sti ‘míchat’, stindicky. mánthati ‘míchá’ z indoevropského *ment- ‘míchat, krouživě pohybovat’.

Z ie základu vzniklo i sloveso motat – krouživě pohybovat.