briketka10

Jak vzniklo slovo holt ?? Děkuji

Nejlepší odpověď
quentos

z německého „halt“ – „inu“, „zrovna“ (Rejzek, J.: „Etymologický slovník“, Leda 2002: 211.)

Další odpovědi
annas

Vložila jjsem kdysi otázku na význam slov, nikoliv původ. Slova se často chybně používají .

Znáte význam slov hold x holt? Holt vzdáváme hold …
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/znate-vyznam-slov-hold-x-holt-holt-vzdavame-hold

Proto ještě doplňuji odpověď, jak vysvětlují různí etymolgové či slovníky.

Holt – prostě, zkrátka, méně obyklé halt – z německého halt, tedy prostě (nářeční výslovnost a – o).

XFresh1

Hold

Význam tohoto slova je POCTA. Používáme ho tedy v případě, že chceme někomu složit poctu, nějakým způsobem ho ocenit.toto slovo se často používá ve spojení vzdát/složit hold někomu.
Doplňuji:
http://www.mo­jecestina.cz/ar­ticle/20090723­05-hold-x-holt

briketka10

XFresh1

ptám se na slovo HOLT neměj mi to za zlé, ale
např. ve větě " tak mi to holt nedávej za vinu "
tady to slovo jsem myslela..

annas

Ad briketka, proto jsem vložila odkaz na svou otázku, kde je vysvětlený rozdíl mezi oběma výrazy – hold x holt. 🙂