briketka10

Jak vzniklo slovo Hlod mám tím na mysli hláška, vtip ??

Nejlepší odpověď
annas

Nespisovné slovo hlod = v přeneseném významu velmi vtipný nebo naopak velmi hloupý výrok.

Pochází ze slova hlodati, hlod , stsl. glod – jinak slovo všeslovanské = hryzání, kousání (především u zvířat); jinak další výnam vše podléhá změně. Pozdějí hlod = trápení – souvisí se svědomím. Podobné slovo v laltině = rödere.

Jinak hlodání od zvířat se přeneslo na hlodání – okusování u člověka. Potíže např. s ohlodáváním kosti. Odtud – zase další asociace – posun do oblasti jednání – některá slova dovedou člověku ubížit, stalo se, že tehdy hlodaly dotyčného výčitky svědomí. Jinému nevadila – bral hlod jako vtip … Dá se uvažovat různě, jak tvrdí odborníci .. mohlo to tak být …

Vše souvisí s něčím. Nikdy se už nedovíme, kdo první vyslovil.

Dnes nejen různé „hlody“ vypovídají jen a jen o tom, kdo je vysloví.

Zaprášené a sterilní slovníky a vl. věd.

Další odpovědi
anonym

http://www.mo­jecestina.cz/ar­ticle/20090723­05-hold-x-holt
Doplňuji:
VŠECHNO ŠPATNĚ, NEUMÍM ČÍST!!!

briketka10

Sambo,
já se ptám na slovo Hlod ne Holt..

anonym

JOJO, byla to nějaká moje přesmyčka, promiň briketko10

briketka10

Sambo,
nevadí nikdo není dokonalý :))