dmatejek777

Jak vzniklo slovo „flaksa“? Proč se tak říká tlustému masu?

Nejlepší odpověď
anonym

„Flaksa“ není „tlusté maso“, ale tuhé maso – podle die Flechse = šlacha.
Pokud se tak někde označuje tučné maso, jde o zkomoleninu významu.

Další odpovědi
annas

Jen maličko doplním.

Flaksa, flákotina, dnes i flákota – maso bez chuti, samá šlacha. Řezník, který takové maso prodával = flákotář.

Oba výrazy pocházejí z německého Flaksen „šlacha, Flachse, Flechse“, jež proniklo do obecné češtiny jako flaksa.

U Jungmanna je maso samá šlachotina, hanlivě flákotina.

Pojmenování flaksa byla uváděno tedy jako vulgární výraz pro šlachu, dnes již jen jako výraz obecné češtiny.

V. Machek: Etymolgocký slovník.