Jak vzniklo slovo „archiv“?

Zajímalo by mě, jak vůbec toto slovo vzniklo a začalo se používat… kdo to slovo vymyslel, přidělil atd… hádám, že to je určitě z latiny, nebo odvozeno od jména „výrobce“, ale nejsem si jistá

Nejlepší odpověď
anonym

Slovo archiv je řeckého původu. V řečtině slovo archeion, někdy též archeia, označovalo v antice původně úřední instituci nebo její budovu, jakož i samotné písemnosti vzniklé z úřední činnosti této instituce a místo, kde se tyto písemnosti ukládaly. http://www.na­cr.cz/sua/cin­nost/o_archiv­.htm

Zdroj: Národní archiv