zjentek

Jak vzniklo příjmení Studnic?

Ad annas: Aha. Takže jméno s jistotou nevzešlo třeba z někoho, kdo se nedokázal nijak zastydět?

Nejlepší odpověď
annas

D. Moldanová uvádí, že příjmeni Studnic získal obyvatel obce Studnice, případně bydlel u studnice. – dnes knižní výraz. , nebo se staral o studnu..

Studna, studnice atd. je slovo praslovanské- původ od studna, místa, kde je studená voda.

zjentek

Znám jednu Studnicovoua ta neví absolutně, co je to stud. Tak mě napadlo, jak to příjmení asi vzniklo a jestli se to v genech dodnes nějak nedědí…

annas

Uvažovala jsem, i když autorka zná víc než já. Ale Základ je Studn – takže studna.

Od Stud by byl Stu(y)datý. Ale se začátkem Stu – všechna přímení spojuje autorka s příd. jménem studený.