bolak

Jak vzniklo příjmení Pětivoký?

Nejlepší odpověď
annas

Moldanová původ příjmení neuvádí.

Jasné je to, že příjmení vzniklo z přídavného pětioký. Pětivoký je starší tvar, který se užíval v Čechách, na Moravě se protetické v nepoužívalo.
Spojení číslovky pět + oko.
--

Pět očí? oči + brýle + oko mezi obočím – tzv. oko moudrosti, tedy 3. u člověka bez brýlí, s brýlemi 5. oko. .

Nebo pět ok? Oko není ani nebylo jen oko (zrak), ale oko ve významu např. díry v síti, nebo něco, co se tvarem oku podobá.

Našla jsem v Kottově slovníku podobné příjmení Pětiočko – ten, kdo vyráběl něco s pěti očky. Nebo Pětiobličejný – ve významu modla.

Takže možností je mnoho, která vedle k vzniku příjmení, je nejasné.

Další odpovědi
jáára

Taky jednoho znám. Přitom má jen 4.
(od Mladý Boleslavi)

bolak

jáára: tak to bude podvodník..