Jak vzniklo příjmení Padevět?

Nejlepší odpověď
annas

Pade – od slovesa pásti (později padnouti), já padu,on pade- jeden z mnoha významů být svržen

vět- od slovesa vieti, váti,já věju,ty věješ, vál, je ván

Domnívám se, že význam příjmení je tento:
doslova – být svržen (padnout) váním (větru)-jazykovými úpravami nejen v souvislosti s vývojem jazyka či zápisem do matriky došlo k úpravě tvarů.

Etymologický a staročeský slovník

Další odpovědi
hanulka11

Příjmení Padevět, dle Kotíka, je jiná forma jména Pudivítr. Ve slově pud, puditi bývala nosovka

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2010/v­yznam-prijmeni-krejcar-ondrak