rv

Jak vzniklo příjmení Čandová?

Nejlepší odpověď
annas

D. Moldanová: Naše příjmení

Čanda – možností je několik.

  1. Z příjmení Čan, Čáň – to z osobního jména čán = očekávaný nebo z osobního jména Čáslav, Častolov.
  2. Též z nářečního slovese čančit = neslušně mluvit, mluvit mnoho; okrašlovat (podobně hovorové činčat)
  3. Čáňa – 13. století = také neupravená, nepořádná, velká žena; valašsky nářečně = kočka.
  4. Čanda může být kromě uvedeného také ze staročeského čán = čáp.

Záleží na tom, v které oblasti vaši předkové žili.

Další odpovědi
anonym

A proč tě to zajímá? Myslíš, že každé příjmení na světě má svou historii? Svůj zajímavý příáíběh jak vzniklo? Pak tě tedy zklamu, ne nemá :)

marci1

Možná je odvozeno od křestního jména Čáslav nebo Česlav ( Čanda ).

Zdroj: http://www.na­sejmena.cz/nj/cet­nost.php?typ=prij­meni&id=366822

talka

Mě to připomene Kšanda-Šanda-Čanda-…