annas

Jak vzniklo pojmenování pražského chrámu Matky Boží před Týnem?

Co byl Týn? Jak se také jinak nazývá? Co dnes?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Týn je historický objekt
Kostel Matky Boží před Týnem (lidově Týnský chrám), někdy též nesprávně uváděn jako kostel Panny Marie před Týnem) se nachází na Starém Městě pražském v blízkosti Staroměstského náměstí. Jeho dnešní stavba pochází ze 14. století a patří mezi nejvýznamnější pražské kostely

Své jméno dostal podle otýněného čili ohrazeného místa, Týnského dvora, kterému se také říkalo Ungeld. Tento dvůr sloužil od poloviny 13. století cizím kupcům, kteří sem přicházeli přenocovat a později platit clo. Kostelík P. Marie je však starší, prvně je zmiňován zároveň se špitálem roku 1135

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kos­tel_Matky_Bo%C5%BE%­C3%AD_p%C5%99ed_T%C3%BDn­em

Další odpovědi
vagra

TÝNSKÝ DVŮR – UNGELT
Původně opevněný kupecký dvorec, kde se vybíralo clo – tzv. ungelt, vznikl nejspíš už během 11. století. Stopy zde zanechaly všechny významné stavební slohy.
Nejvýznamnější stavbou je Granovský palác, jeden z nejzachovalejších renesančních skvostů v Praze. Po rozsáhlé rekonstrukci areál slouží jako kulturní, obchodní a administrativní centrum.

Zdroj: http://www.tra­velguide.cz/cz/tu­ristika/hlavni-mesto-praha/tynsky-dvur-ungelt