Avatar uživatele
anonym

Jak vzniklo líbání?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? manon, iceT, Damiana, anonym před 4199 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

jeho úplně první formy sahají až do prehistorických dob, kdy se vyvinulo u matek jako forma vyjádření náklonnosti ke svým dětem. Mezi dospělými se líbání coby vyjádření náklonnosti akceptovalo až mnohem později (6. stol. n. l.).
Líbání při námluvách se překvapivě objevilo poprvé ve Francii; odtamtud se bleskově rozšířilo do celé Evropy a odsud do Ruska – tamější vysoká šlechta se po Francouzích opičila obzvláště ráda.
Kdysi – a tento zvyk přežívá i dodnes – jeden římský císař dokonce tím, jakou část těla dovolil svým poddaným líbat, odstupňovával jejich důležitost. Nejdůležitější šlechtici ho mohli líbat na rty, méně důležití na rty, no a ti nejméně důležití mu mohli tak leda políbit …

… nohy. Více ve zdroji (angl.)
Doplňuji:
*méně důležití na ruce … pardon

Zdroj: http://www.co­olquiz.com/tri­via/explain/doc­s/kissing.asp

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Pračlověci si předávali potravu ústy – krmili se – a tak také mohlo vzniknout líbání.
Doplňuji:
Matky rožvýkaly potravu svým dětem podobně jako zvířata. A krmili se navzájem i dospělí – například pokud jeden přišel o zuby a nemohl žvýkat tuhou potravu. Dnešní polibek je součástí evoluce. A samozřejmě může být pravda naprosto jinde.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
manon

Na původ polibku jsou dva pohledy:

Podle Sigmunda Freuda a jeho následovníků má líbání přímou souvislost s pocity, které prožíváme jako kojenci při sání mléka z matčiných ňader. Protože jde o nejranější slastný pocit, je mimořádně silný.

Podle německé vědkyně Ingelore Ebberfeldové se líbání vyvinulo ze vzájemného očichávání zvířat. Když se pak předchůdce člověka naučil vzpřímenému postoji, obrátil svoji pozornost k horním partiím těla.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Po­libek

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek