Jak vzniklo jméno pro výtah Páternoster?

Zajímalo by mě, jak,z čeho vzniklo jméno pro výtah. takový ten, co jezdí neustále dokola,
jmenuje se Páternoster?

Nejlepší odpověď
standa

Proč se oběžnému výtahu říká „páternoster“?

„Pater noster“ znamená latinsky „Otčenáš“, tedy název křesťanské modlitby.

Při mších se totiž běžně používají tzv. růžence, tj. soustava kamínku zavěšených na provázku, kterými se postupně během motlitby posunuje, jeden kamínek za druhým.

Tento mechanismus vzdáleně princip oběžného výtahu připomíná.

Další odpovědi
Marky71

Páternoster (česky oběžný výtah) je druh výtahu s nepřetržitým řetězem kabin, vertikální dopravní zařízení pracující na plynulém oběžném principu. Podle nových právních a technických předpisů oběžné výtahy již nejsou druhem výtahu, ale patří obecně mezi zdvihací zařízení respektive zdvihadla.
Název pochází z modlitby Pater noster (česky Otčenáš), která se vkládala do modlitby růžence, jehož korálky vzdáleně mechanismus páternosteru připomínají.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/P%C3%A1ter­noster