bigmig

Jak vzniklo jméno Hrubeš

Odpovědi
mapaf

Hrubý nikoliv podle hrubiánského chování. V dřívějších dobách mělo slovo hrubý význam velký. Nejprvnější nositelé tohoto jména byli asi pořádné chlapiska. Příbuznost s Hrubanem, Hrubešem a Hrubínem je nasnadě.
------- Příjmení Hrubý patří do skupiny jmen podle vlastností nejen tělesných, ale i duševních. Kdyby se dnes uvažovalo, co slovo hrubý znamená a mělo li by to vyjadřovat vlastnosti nositelů příjmení tohoto slova, pak by se jistě podstatná většina nositelů příjmení Hrubý cítila po právu ukřivděna.

A proč? Protože ve Slovníku spisovné češtinu pro školu a společnost bychom se dočetli že hrubý, rovná se nezdvořilý, surový, obhroublý, sprostý a tyto výrazy můžeme ještě doplnit o výrazy uvedené v jiné literatuře jako drsný, neslušný. A to jistě velká většina Hrubých jistě není… Naštěstí v době, kdy docházelo k tvorbě příjmení a přezdívek slovo hrubý mělo mnohem širší význam než dnes. Hrubým mohl být pojmenován člověk prostý, nevzdělaný, ale také i obtloustlý a dokonce i velký, silný, statný a někdy snad i bohatý. Která z těchto vlastností byla pojmenováním toho kterého člověka se dnes už nedozvíme.------------------------------------

Zdroj: http://www.kro­nikahluk.cz/in­dex.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=206:jak-vznikla-hlucka-pijmeni&catid=26:z-historie&Itemid=2 , http://www.te­mere.com/view­.php?nazevclan­ku=ceska-prijmeni-hruby&cisloclan­ku=2008010004