briketka10

Jak vzniklo : Je trapný až na půdu ?? Děkuji..

Nejlepší odpověď
annas

Trapný , trapnost, trapas – původ z trápiti, stejně jako trpěti. Někdo se něčím nebo nad něčím trápil, tedy trpěl tím, co se stalo tak, jak nemělo. .

Dá se tedy na tyto pojmy díval z obou stran. Ten, kdo vidí, že je něco, např. v chování, v činnosti, v jednání neslušného, nepravého. Nebo bohužel, ne vždy si trapné jednání, konání atd. neuvědomí ten, kdo se neadekvátně chová či jednání. . Chybí mu morální měřítko hodnot.

Dnes se dá vysvětlit i tak, že být trapný = působící nesnáze, nepříjemnosti, rozpaky. Ale jede o to, aby si to uvědomil původce. .

Půda – jeden z významů – prostor pod střechou, tedy nahoře.

Trapný až na půdu vyjadřuje velikost trapnosti. Je to ta nejvyšší míra.

Významy podle PSJC a z etymologie.

Další odpovědi
fcoop

Lidová slovesnost. Napadlo do to někoho,kdo byl shodou okolností zrovna v nějakém baráku.Kdyby potřeboval vyjádřit svůj údiv nad něčí trapností a byl pod širým nebem,asi by řekl:„Do nebes“. Možná.

Pátrat po vznicích různých rčení – to je nadlidský úkol.Dá se to většinou jen odhadnout.

je voprsklej jako nádražní vrabec
je blbej jako ruský hračky
je trapnej jak dědečkova podprsenka (babiččiny slipy)

..................a desítky,stovky dalších
http://www.hra­dec.org/gustav/slo­va3.html

briketka10

fcoop

perfektní, ale chybí mi tam : Sedí si na tom, jak žába na prameni :))

briketka10

jéé je annas už nemám bodík :(

annas

Nic se neděje, hlavně zda ses s vysvětlením spokojila. 🙂 Jinak díky.

briketka10

jojo bezva díky :))