Jak vzniklo a co je tím myšleno, když se řekne „Kristova noho“?

Nejlepší odpověď
annas

Kristova noho (= expresívní výraz, vyjadřující prudké hnutí mysli, nabylo citoslovečného rázu). Stejně jako prokristapána, kristepane ap.

Někdy se uvádí, že jde o důsledek ateistického zlehčování křesťanských tradic.

Podle SSČ

Narazila jsem na tuto otázku a začala jsem pátrat, proč Kristova noha.
..
Často je toto „povzdechnutí“ použité jako moment negativního překvapení či situace. Takže je možné, že souvisí s tím, co je napsané v Lukášově evangeliu.

Lukáš 7:36–38

Toto zvolání může souviset s Maří Magdalenou. Byla to kající se hříšnice, která omyla Ježíšovi nohy, osušila je svými vlasy a namazala vzácným olejem:

Źena tak provedla něco neslýchaného. Nejen, že vstoupila bez pozvání do domu, kde se konala hostina ale přiklekla zezadu k Ježíši a pomazala mu nohy, což bylo zřejmě něco zcela výjimečného. Pak si rozpouští své vlasy, což bylo na veřejnosti zcela nepřijatelné.”

Ježíš ženu neodeh al, ale vysvětlil, že tomu, kdo prokazuje mnoho lásky, může být i mnoho odpuštěno. Pak propouští ženu se slovy „Tvá víra tě spasila. Jdi v pokoji!“

http://www.my­ty.cz/rservice­.php?akce=tis­k&cisloclanku=2005090001