Avatar uživatele
quentos

Jak vznikla slezská spojka „bo“?

Mně napadá – oboustranným zkrácením spojky NEBOŤ. Co myslíte? Pokud je moje domněnka správná, počítala by se jako souřadná (na rozdíl od „protože“)?
Doplňuji:
Popelko, to vím taky. Čti pořádně, nepíšu „nebo“, ale NEBOŤ.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, kupkina před 4952 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Jak jsem zjistila, není tato spojka jen slezská, ale byla i staročeská.

Nebo, neb, anebo, aneb, conj.; stsl. nebonъ etenim. První část slova, ne-, souvisí buď s negací, jejíž význam se zde nějakým delším pochodem ztratil, nebo s adverbiem nъ, stsl. nъ sed.

Část druhá, bo, je pův. samostatná částice, srov. bo v stč., stsl., srb. a rušt., a souvisí s avest. bā věru, lit. bà ovšem, hom. φή takořka jako. —

  1. U významu odporovacího: oder, aut, vel; bývají tu někdy formy oder, aut, vel; bývají tu někdy formy sesílené nebo-li, nebo-li-to, anebo-li-to, zřídka nebo-ť, neb-ť, anebo-ť, aneb-ť.
  2. U významu odůvodňovacího: neboť, protože, ze, denn, weil, nam, enim, quia; bývají tu formy sesílené nebo-ti, nebo-ť, anebo-ť, neb-ť, aneb-ť. V stč. nalézá se dosti často nebo, t. j. spojení parataktické, kde v nč. je protože, t.j. spojení hypotaktické.

Podle Staročeského slovníku – okopírovala jsem, nechtělo se mně všechno opisovat.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
1popelka1

Quentosi nevím, jak „bo“ vzniklo, ale jeho význam není „nebo“, ale „protože“.
Na Valašsku nejtypičtější a nejběžněji používané slovo.

Zdroj: od jednoho profesora češtiny a literatury

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Jak vznikla? Bo prajzaci nemají čas!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
nabubindes

bo! synku, dělam to enem raz!dej mi precist tu tvoju knizku! a na vsechny se vyser! tak zakomplexovani a ublizeni lidi jako je annas, to nema budoucnost! ozvi se! max

před 4952 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

O „nebo“ píše Annas a 90% Čechů považuje „bo“ za „nebo“ proto, to upozornění. A není zač!

před 4952 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

Šlo o informativní doplnění… Neber všechno tak vážně, prosím tě 🙂

před 4952 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
nabubindes

annas je bomba ta to asi zažila… slezská spoka no hotovo

před 4952 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Nabubindesi, mohl jste správně přečíst Quentosovu otázku a odpověděť.

Určitě máte v paměti uložený význam slov a jejich etymologii, tedy historickou mluvnici českou.

před 4952 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek