quentos

Jak vznikla slezská spojka „bo“?

Mně napadá – oboustranným zkrácením spojky NEBOŤ. Co myslíte? Pokud je moje domněnka správná, počítala by se jako souřadná (na rozdíl od „protože“)?
Doplňuji:
Popelko, to vím taky. Čti pořádně, nepíšu „nebo“, ale NEBOŤ.

Nejlepší odpověď
annas

Jak jsem zjistila, není tato spojka jen slezská, ale byla i staročeská.

Nebo, neb, anebo, aneb, conj.; stsl. nebonъ etenim. První část slova, ne-, souvisí buď s negací, jejíž význam se zde nějakým delším pochodem ztratil, nebo s adverbiem nъ, stsl. nъ sed.

Část druhá, bo, je pův. samostatná částice, srov. bo v stč., stsl., srb. a rušt., a souvisí s avest. bā věru, lit. bà ovšem, hom. φή takořka jako. —

  1. U významu odporovacího: oder, aut, vel; bývají tu někdy formy oder, aut, vel; bývají tu někdy formy sesílené nebo-li, nebo-li-to, anebo-li-to, zřídka nebo-ť, neb-ť, anebo-ť, aneb-ť.
  2. U významu odůvodňovacího: neboť, protože, ze, denn, weil, nam, enim, quia; bývají tu formy sesílené nebo-ti, nebo-ť, anebo-ť, neb-ť, aneb-ť. V stč. nalézá se dosti často nebo, t. j. spojení parataktické, kde v nč. je protože, t.j. spojení hypotaktické.

Podle Staročeského slovníku – okopírovala jsem, nechtělo se mně všechno opisovat.

Další odpovědi
1popelka1

Quentosi nevím, jak „bo“ vzniklo, ale jeho význam není „nebo“, ale „protože“.
Na Valašsku nejtypičtější a nejběžněji používané slovo.

Zdroj: od jednoho profesora češtiny a literatury

anonym

Jak vznikla? Bo prajzaci nemají čas!

nabubindes

bo! synku, dělam to enem raz!dej mi precist tu tvoju knizku! a na vsechny se vyser! tak zakomplexovani a ublizeni lidi jako je annas, to nema budoucnost! ozvi se! max

1popelka1

O „nebo“ píše Annas a 90% Čechů považuje „bo“ za „nebo“ proto, to upozornění. A není zač!

1popelka1

Šlo o informativní doplnění… Neber všechno tak vážně, prosím tě 🙂

nabubindes

annas je bomba ta to asi zažila… slezská spoka no hotovo

annas

Nabubindesi, mohl jste správně přečíst Quentosovu otázku a odpověděť.

Určitě máte v paměti uložený význam slov a jejich etymologii, tedy historickou mluvnici českou.