Jak vznikla houska?

Doplňuji:
Myslím vznik. Rohlík se vyklubal ve Vídni.

Nejlepší odpověď
annas

Slovo houska je zdrobnělinou od slova husa. Ve staročeštině mělo slovo podobu húska a označovalo jakousi proplétanou, podlouhlou vánočku, která připomínala sedící husu s hlavou pod křídlem.

Stejně tak etymologický slovník – ve staročeštině pečivo podlouhlé, oblé, zhruba podle podoby vánočky ´= východočesky houska – velikostí a tvarem připomíná upečenou husu.

Etymologický slovník

Doplňuji:
Myslím si, že houska , vánočka) se začala péct u nás v 16. st., možná již za doby Karla IV. Vánočka se na Vánoce dělala pro celou rodinu, menší pletenici obdržel každý člen rodiny.

Možná nouze naučila předky péct housky malé velikosti..

Další odpovědi
BaraPavlisov

Z těsta, které někdo upekl. Dobrou chuť.