tasiri

Jak vznikl zvyk tleskání jako „pochvaly“?

Nejlepší odpověď
led

ptejte se knihovny.cz:
http://www.ptej­teseknihovny.cz/no­vinky/uloziste/a­ba001/2010/ges­ta/

„Z historie je nejstarším důkazem tleskání zápis z antických divadelních představení v období 3. století před naším letopočtem. Někteří věří, že vzešlo z napodobování perkusních hudebních nástrojů. A v Tibetu je tleskání využíváno při vyhánění zlých duchů. Pravděpodobně vzniklo tleskání ne kvůli vzdání holdu, či pochvale, ale pro získání si pozornosti před pronesením nějakých slov.“
http://www.ga­mepark.cz/his­torie_potlesku_580769­.htm

Doplňuji:
V niektorých krajinách sa netlieska, ale dupe nohami.

Další odpovědi
slad08

Tleskání vzniklo již v dávných dobách jako rytmický závěrečný doplněk (pochvala).

venkovan

Já bych se podíval ještě dál do historie vývoje.
Leckteré gorily se bijí v prsa aby dokázaly, že jsou silné a dobré. Od nich to převzaly kdejaké odpadlé větve opic, ze kterých se vyvinul i člověk.
A protože v prsa když se bije to není tak hlasité, začal tleskat do dlaní. Z počátku tleskali ti silní, aby ukázali jak jsou silní, potom ale ti slabí, aby těm silným ukázali, že jsou dobří. A dneska se tleská pořád. Třeba v Číně tleskáním plašili vrabce až vysílením uhynuli.
No, nezní to věrohodně?

dudu

Tzv. frenetický potlesk pak vznikl na sjezdech komunistů. Občas mám pocit jakobych ho na těchto stránkách zaslechl…

led

Dupanie nohami je bežné aj u nás, hlavne deti a mládež.