Houslovyklic

Jak vznikl výraz „leze to z něj jak z chlupatý deky“?

(Doufám, že někdo z vás tenhle výraz taky zná…:-))

Jo a nemusíte mi psát, co to znamená, to vím. Zajímá mě původ výrazu; co bylo to, co z té deky lezlo a proč byla chlupatá…:-D

Nejlepší odpověď
annas

Toto nespisovné přirovnání souvisí s původním významem slova deka.

Deka = koňská houně. Takže po jejím použití zůstávaly v ní chlupy, (používala se i na jiná tažná zvířata), různá smítka , nečistoty. atd. To vše se špatně odtsraňovalo, stále se něco z uvedeného dalo v houni najít.

I když význam znáte, doplňuji, že na základě této podobnosti se začalo používat přirovnání pro toho, jedince, který neochotně, rozpačitě vypovídal., trvalo mu to dlouho, nže se „vymáčkl“, vždy se dalo něco dodatečně zjistit atd. Přežilo do současnosti.

Další odpovědi
spongebobik0

Zřejmě proto, že když je třeba deka hodně chlupatá nebo huňatá a něco ti tam spadne, tak se to hodně těžko (a dlouho) vyndavá.

Nikoltyna

Dle mého osobního názoru je to proto že je ta deka chlupatá a teplá tak se z ní člověku moc nechce…